'Promluvme si.' Španělé demonstrovali za zachování jednoty a otevření dialogu

Desítky tisíc lidí v sobotu v Madridu demonstrovaly za zachování jednoty Španělska, ohrožené po nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Souběžně v katalánské metropoli Barceloně demonstranti volali po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích.

Madrid/Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Barceloně skandovaly zástupy v katalánštině "Promluvme si". Mnozí však také nesli transparenty kritizující politické vůdce za to, že nejsou schopni najít diplomatické řešení patové situace. | Zdroj: Reuters

Manifestace v podobném duchu se konaly v pěti desítkách měst po celé zemi a brzy odpoledne v poklidu skončily. Žádné incidenty nebyly hlášeny.

Vyjednavačem katalánsko-španělské krize chce být Švýcarsko, pomoc ale poskytne až na požádání

Číst článek

"Španělsko je lepší než jeho vůdci" a "Promluvme si", hlásala hesla na transparentech účastníků těchto akcí, kteří se na znamení podpory klidného řešení leckde oblékli do bílého. Lidé se zejména obávají negativního dopadu politické krize na ekonomiku.

Řada bank a podniků pokračuje v ohlašování, že kvůli politické nejistotě odejdou z Katalánska, bohatého regionu na severovýchodě země, hrdém na vlastní jazyk a kulturu.

V Barceloně skandovaly zástupy v katalánštině "Promluvme si". Mnozí však také nesli transparenty kritizující politické vůdce za to, že nejsou schopni najít diplomatické řešení patové situace.

"Ne jednostranným krokům"

"Vyvolává to v Katalánsku společenský rozkol a to se musí řešit dialogem, nikdy ne jednostrannými kroky," je přesvědčený 61letý ekonom José Manuel García, který v Barceloně manifestoval v bílém oblečení. "Jsem velmi znepokojený. Tohle (bez dialogu) skončí špatně a poškozeni budou všichni," dodal.

Poslední pokus o dohodu s Madridem, jinak vyhlásíme nezávislost, avizoval katalánský premiér

Číst článek

V Madridu se mnohatisícový dav shromáždil pod velkou španělskou vlajkou na Kolumbově náměstí a provolával mimo jiné "Ať žije Španělsko", ale i "Ať žije Katalánsko".

"Přišla jsem, protože se velmi cítím být Španělkou a moc mě zarmucuje, co se stalo," řekla 47letá nyní nezaměstnaná úřednice Rosa Borrasová, která se k manifestaci v metropoli země připojila. "Chtěla jsem tu být kvůli jednotě, protože se také cítím jako Katalánka. Moje rodina žije v Katalánsku," dodala Rosa mající samolepku s nápisem "Katalánsko, milujeme vás".

Hrozí ústavní krize

Demonstrace byly uspořádány na výzvu občanské iniciativy v situaci, kdy už brzy může zaznít vyhlášení katalánské nezávislosti. Celá země čeká na to, s čím přijde v úterý večer na schůzi katalánského parlamentu předseda regionální vlády a vůdce separatistů Carles Puigdemont.

O jednostranném vyhlášení nezávislosti se spekuluje od oznámení výsledků referenda, ve kterém se podle katalánské vlády 90 procent z 2,3 milionu hlasů vyslovilo pro odtržení od Španělska. Přitom účast činila 43 procent.

Obě strany mohou podniknout dramatické kroky: Barcelona může jednostranně vyhlásit nezávislost, Madrid má pravomoc omezit katalánskou autonomii. Obojí by mohlo vyprovokovat ústavní krizi, připomněla BBC. Současně upozornila, že na obou stranách se vyskytly signály, že Barcelona i Madrid by si mohly dát pauzu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme