Pronásledovatel nacistů Simon Wiesenthal zemřel

Neúnavný pronásledovatel nacistických válečných zločinců a bojovník proti antisemitismu Simon Wiesenthal zemřel. Podle sdělení Marvina Hiera, zakladatele Střediska Simona Wiesenthala v Los Angeles, skonal ve spánku v rakouské metropoli Vídni. Bylo mu 96 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simon Wiesenthal | Zdroj: ČTK

"Myslím, že na něj bude svět vzpomínat jako na svědomí holokaustu. Svým způsobem se stal stálým zástupcem obětí holokaustu a svůj život zasvětil tomu, aby pachatelé tohoto největšího zločinu byli pohnáni k odpovědnosti," prohlásil Hier.

Wiesenthal, který byl před druhou světovou válkou architektem, sám přežil holokaust jako vězeň několika nacistických koncentračních táborů, z nichž posledním byl Mauthausen. Za války ztratil 89 svých příbuzných, kteří se stali oběťmi nacistického vyvražďování Židů.

Po válce se plně věnoval pronásledování nacistických válečných zločinců a stal se advokátem šesti milionů židovských obětí nacismu. Jak sám říkal: "Chci, aby lidé věděli, že nacisté nemohli zabít miliony lidí a zůstat nepotrestáni. Uvědomil jsem si, že nemůže být svobody bez spravedlnosti."

Díky jeho úsilí pohnáno k odpovědnosti na 1100 nacistických válečných zločinců, včetně organizátora konečného řešení židovské otázky Adolfa Eichmanna, velitele Treblinky a Sobiboru Franze Stangla nebo sadistické dozorkyně Hermine Braunsteinerové. Za tímto účelem založil Židovské dokumentační centrum ve Vídni a Středisko Simona Wiesenthala v Los Angeles.

Pronásledováním nacistů strávil Wiesenthal více než 50 let a postupně se stále více zaměřoval i na boj proti antisemitismu, rasismu a neonacismu. Ve veřejném prohlášení například požadoval odstranění velkovýkrmny prasat v Letech u Písku, která stojí na místě bývalého koncentračního táboru pro Romy.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme