Pronásledovatel nacistů Simon Wiesenthal zemřel

Neúnavný pronásledovatel nacistických válečných zločinců a bojovník proti antisemitismu Simon Wiesenthal zemřel. Podle sdělení Marvina Hiera, zakladatele Střediska Simona Wiesenthala v Los Angeles, skonal ve spánku v rakouské metropoli Vídni. Bylo mu 96 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simon Wiesenthal | Foto: ČTK

"Myslím, že na něj bude svět vzpomínat jako na svědomí holokaustu. Svým způsobem se stal stálým zástupcem obětí holokaustu a svůj život zasvětil tomu, aby pachatelé tohoto největšího zločinu byli pohnáni k odpovědnosti," prohlásil Hier.

Wiesenthal, který byl před druhou světovou válkou architektem, sám přežil holokaust jako vězeň několika nacistických koncentračních táborů, z nichž posledním byl Mauthausen. Za války ztratil 89 svých příbuzných, kteří se stali oběťmi nacistického vyvražďování Židů.

Po válce se plně věnoval pronásledování nacistických válečných zločinců a stal se advokátem šesti milionů židovských obětí nacismu. Jak sám říkal: "Chci, aby lidé věděli, že nacisté nemohli zabít miliony lidí a zůstat nepotrestáni. Uvědomil jsem si, že nemůže být svobody bez spravedlnosti."

Díky jeho úsilí pohnáno k odpovědnosti na 1100 nacistických válečných zločinců, včetně organizátora konečného řešení židovské otázky Adolfa Eichmanna, velitele Treblinky a Sobiboru Franze Stangla nebo sadistické dozorkyně Hermine Braunsteinerové. Za tímto účelem založil Židovské dokumentační centrum ve Vídni a Středisko Simona Wiesenthala v Los Angeles.

Pronásledováním nacistů strávil Wiesenthal více než 50 let a postupně se stále více zaměřoval i na boj proti antisemitismu, rasismu a neonacismu. Ve veřejném prohlášení například požadoval odstranění velkovýkrmny prasat v Letech u Písku, která stojí na místě bývalého koncentračního táboru pro Romy.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme