Propalestinští aktivisté se zřejmě do Izraele nedostanou ani letecky

Když ne po vodě, tak vzduchem se chtějí dostat propalestinští aktivisté do Izraele, aby protestovali proti politice židovského státu v pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu ale varoval předem, že jeho vláda nedovolí žádné provokace. Zatím, zdá se, tento záměr vychází.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídky izraelské policie na letišti Ben Gurion

Hlídky izraelské policie na letišti Ben Gurion | Zdroj: Reuters

Letecké společnosti dosud odmítly přepravit do země zhruba 200 lidí, kteří se ocitli na seznamu nežádoucích osob. Celkem jich Izrael označil 342. Letadly se aktivisté pokoušejí překonat hranice potom, co selhal pokus dostat se ke břehům pásma Gazy na lodích s údajnou humanitární pomocí. Izraelská média už dala tomuto pokusu nahradit námořní flotilu humornou přezdívku " fly -tilla" od slova fly, jako létat.

Na Ben Gurionově letiště v Tel Avivu je od středy připraveno k případnému zásahu proti aktivistům asi 500 policistů a pohraničníků. Chystají se deportovat ty aktivisty, kterým by se náhodou podařilo přiletět. Dvě ženy, které přiletěly během noci už byly zadrženy a deportovány. Policie také zatkla šest Izraelců, kteří demonstrovali před letištěm Bena Guriona

Přehrát

00:00 / 00:00

Nataša Dudínská o situaci v Izraeli

Izraelský premiér Benjamín Netanjahu už odsoudil přílet aktivistů jako akt provokace. Izraelský ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič už dříve aktivisty označil za chuligány a sdělil, že v případě, že se pokusí o manifestaci budou okamžitě vyhoštěni.

Takzvané blízkovýchodní kvarteto OSN EU Rusko a USA vydalo komuniké, ve které vyzvalo ty, kteří chtějí dopravovat do Gazy humanitární pomoc, ať tak dělají pomocí zavedených struktur a organizací a ne spektakulárními metodami.

Postoj Úřadu pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě při OSN je však jasný: „Kdyby v Gaze nebyla žádná humanitární krize, kdyby nepanovala krize téměř v každém aspektu života v Gaze, tak by ani neexistovala žádná flotila. Kdyby neexistovala blokáda, nikdo by flotilu nevypravoval. Podívejme se na základní fakta humanitární situace. 95% veškeré vody v Gaze není pitných. 40% případů všech tamních onemocnění je zaviněno špatnou vodou. 45,5% práceschopných lidí je bez zaměstnání. 80% závislých na pomoci. Prostě v Gaze je krize v každém aspektu. Pokud by byla blokáda ukončena, nikdo by nevypravoval žádnou flotilu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj Úřadu pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě při OSN, jak jej zaznamenal Dalibor Zíta

Propalestinští aktivisté jsou lidé různého věku a různého povolání, které spojuje protest proti izraelské okupaci Západního břehu i blokádě pásma Gazy. Jedná se většinou o západoevropské levicové aktivisty.

Média hodnotí reakci izraelské vlády a bezpečnostních složek na nastalou situaci jako přehnanou a hysterickou. „Jeden ministr například varoval, že přílet pěti set promírových aktivistů může mít podobné důsledky jako útok na Světové obchodní centrum před deseti lety,“ dodává novinářka Nataša Dudínská, novinářka žijící v Jeruzalémě.

Izraelci udržují blokádu Gazy již pět let, ale poctivě dbají na to, aby nedošlo k humanitární katastrofě a aby lidé dostali dostatečné množství potravin tak akorát, aby nehladověli.

„Problém ale je v tom, že v Gaze vládne obrovská nezaměstnanost. Asi 45 procent a to je oficiální nezaměstnanost. Protože neexistuje import ani export, nedováží se ani žádný materiál, se kterým by se dalo pracovat. Nemohou nakupovat, nemohou prodávat, takže tam vlastně nic nefunguje. Lidé sice nehladoví, ale to je tak všechno. Život tam je asi dost depresivní,“ hodnotí Nataša Dudínská.

Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme