Propalestinští aktivisté vyvolali v Gaze zklamání, protože dovezli málo potravin

Zklamání vyvolalo připlutí dvou lodí do palestinské Gazy s potravinami a humanitární pomocí. Mezinárodní aktivisté totiž přivezli jen omezení množství potravin, dvě stě přístrojů pro nedoslýchavé a pět tisíc balónků pro děti. Na posádku plavidel čekaly včera odpoledne tisíce Palestinců. Aktivisté totiž do Gazy dorazili s cílem prolomit izraelskou námořní blokádu tohoto pobřežního pásma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci vítají dvě lodě s aktivisty, které dopluly do pásma Gazy | Zdroj: ČTK

Šestačtyřicet aktivistů pochází většinou ze Spojených států a západní Evropy, je ale mezi nimi i několik Izraelců, kteří bojují za lepší životní podmínky Palestinců. Přes zmíněné zklamání některých obyvatel Gazy se aktivistům dostalo pompézního přivítání. A to i v oficiální rovině. Například premiér vlády v Gaze Ismáíl Haníja prohlásil, že podobné akce přispějí ke zhroucení blokády.

Izrael původně hrozil, že plavbu lodí, které vyjely v pátek z Kypru, zastaví. Pak ale vedení země usoudilo, že aktivistům jde právě o vyprovokování násilného incidentu. Námořnictvo je proto nechalo doplout až do Gazy. Izrael ale varuje, že to je pouze jednorázová výjimka.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme