Propast mezi levicí a pravicí v USA se prohloubila, rozhodnout může každý hlas

V noci na středu, zřejmě pár hodin po půlnoci, by mělo být známé jméno příštího amerického prezidenta. Souboj mezi Barackem Obamou, který obhajuje svůj post, a republikánem Mittem Romneyem je mimořádně vyrovnaný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na shromáždění volební kampaně v Columbusu v Ohiu | Zdroj: Reuters

Průzkumy naznačují, že rozdíly mezi kandidáty jsou v jednotkách procent a rozhodovat proto může každý hlas. Obama i Romney se proto snažili přesvědčit voliče do poslední chvíle.

„Jsem tady, protože jsem velkým fanouškem Mitta Romneyho. V uplynulých čtyřech letech jsem neviděla žádnou změnu. Nic z toho, co Obama slíbil, že udělá pro tuto zemi, nesplnil a udělal přesný opak. Zvlášť daně se mu nepovedly, snížil je jenom pro střední vrstvu,“ říká 12letá Natalie.

Když Obama nastupoval do Bílého domu, bylo jí osm let. „Tenkrát jsem ještě politiku moc nesledovala, protože jsem byla ještě malá. Ale tak před dvěma, třemi lety mě začala zajímat,“ dodává mladé děvče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěr volební kampaně sledoval na mítinku Mitta Romneyho zpravodaj Pavel Polák, okomentoval jej i zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

„Dnes je velký okamžik nejen pro mě, ale i pro mé děti, protože uvidí na vlastní oči velkého muže, který umí dobře vládnou a z celého srdce miluje svou zemi,“ dodává otec Natalie.

Letošní prezidentský souboj je podle komentátorů ještě vyostřenější, než bývalo zvykem. Americká společnost poměrně silně rozpolcená.

Rozhodnou nerozhodnutí

„Zatímco Obama zůstává stále na pozici levého středu, tak Republikánská strana se pod vlivem takzvaného Hnutí čajových dýchánků, Tea Party, posunula výrazněji doprava. Propast mezi dvěma směry se prohloubila,“ vysvětluje zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

„Amerika se stále nemůže vymanit z ekonomické krize, recepty na její překonání jsou rozličné u obou kandidátů. Stoupenci jednoho kandidáta si o tom druhém kandidátovi myslí, že kdyby vyhrál, uškodí Americe a zejména její ekonomice,“ říká Slezák.

Volby podle něj rozhodnou zatím nerozhodnuté státy, které mají velký počet voličů a tedy i volitelů.

Oba hlavní kandidáti však podle Slezáka nabízejí něco podobného. „Oba říkají, že nabízejí Americe změnu. Ale zatímco Obama říká, že potřebuje čas na to, aby ve změně pokračoval a aby pomohl Americe, tak jako pomohl například jednomu z rozhodujících států Ohio, když pomohl státní pomocí tamním automobilkám, Romney naopak říká, že Obama svůj čas na změnu promarnil a že skutečná změna je on,“ shrnuje komentátor.

Americkým prezidentským volbám se bude Radiožurnál věnovat podrobně, v noci z úterý na středu začne od půlnoci vysílat volební speciál. Na našem webu budeme volební duel sledovat v online reportáži.

USA - prezidentské volby | Foto: Český rozhlas

Milan Slezák, Pavel Polák, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme