Propuštěného ruského vězně Dadina opět zadržela policie. Demonstroval v Moskvě

Známý kritik ruského režimu Ildar Dadin je opět v rukách policie. Aktivistu zadrželi v pátek kvůli tomu, že demonstroval v Moskvě, informuje s odvoláním na jeho manželku a očité svědky agentura Reuters. Nejsou to přitom ani dva týdny, co Dadin opustil brány sibiřského vězení díky osvobozujícímu verdiktu nejvyššího soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ildar Dadin se minulý týden dostal na svobodu | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Čtyřiatřicetiletý Dadin proslul sólo demonstracemi proti vládě Vladimira Putina, za něž byl v prosinci 2015 odsouzen na tři roky odnětí svobody.

V pátek dokázal, že se jich nevzdal ani po svém propuštění, když protestoval před sídlem vězeňské správy v Moskvě. Proti aktivistovi tak znovu zakročila policie.

‚Bojím se, že mě zlomí mučení. Nepřežiju déle než týden.‘ Uvězněný kritik Kremlu prosí o pomoc

Číst článek

„Ildara zase zatkli. Jeho první stávka (po propuštění), jeho první zadržení,“ uvedla na sociální síti Dadinova manželka, novinářka Anastasia Zotovová.

Fotografie z místa zachycují Dadina, který s transparentem požaduje rezignaci činitelů zodpovědných za surové zacházení s vězni, i samotný policejní zákrok. Podle zpravodaje agentury Interfax policisté vyzvali aktivistu, aby se legitimoval, načež ho informovali o jeho právech a odvezli ho v policejním voze z místa.

Na fyzické i psychologické týrání si zpoza mříží stěžoval i sám Dadin: prostřednictvím svého právníka vyjádřil na konci října obavy o život. Zveřejnění dopisu v médiích a pozornost, kterou Dadinova zpráva vyvolala, vedla k jeho převozu do jiného zařízení a nakonec i k jeho propuštění.

Spolu s dalšími aktivisty nyní usiluje o to, aby Moskva zrušila zákon, na jehož základě byl jako vůbec první ruský občan odsouzen. Legislativní opatření z roku 2014, které Vladimir Putin podepsal v reakci na velké protivládní protesty v letech 2011 a 2012, stanoví trest pro ty, kteří „opakovaně porušují zavedený pořádek organizováním nebo pořádáním schůzek (nebo) shromáždění“.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme