Propuštění Čechů zadržených v Zambii je v nedohlednu

České úřady se zatím marně snaží o propuštění tří Čechů, kteří byli v Zambii obviněni ze špionáže a hrozí jim až 25 let za mřížemi. V zadržení jsou už téměř 3 měsíce. Zambijský ministr zahraničí už celý týden pod různými záminkami nezvedá Karlu Schwarzbergovi telefon. Rozhovor mezi oběma politiky by se měl uskutečnit snad už tento týden. Česká diplomacie by jinak mohla do Zambie poslat zvláštního emisara.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do dnes typické vesničky kmene Nyanja. Čistě rákosové stěny jsou již nahrazeny hliněnými, bohatší rodiny si mohou dovolit i malý domek z tvárnic (v pozadí).

Pohled do dnes typické vesničky kmene Nyanja. Čistě rákosové stěny jsou již nahrazeny hliněnými, bohatší rodiny si mohou dovolit i malý domek z tvárnic (v pozadí). | Foto: Magdalena Šolcová

„Od takového hovoru si nelze slibovat žádné zázraky,“ říká český velvyslanec v Harare Luděk Zahradníček, do jehož působnosti spadá i Zambie, a pokračuje:

„Smyslem je, aby vysoce postavený činitel zahraniční strany věděl o tom, že i na naší straně je zájem vyřešit tu věc na vysoké úrovni.“

Pokud se bude situace zadržených Čechů komplikovat, je ministerstvo připravené poslat do africké země zvláštního emisara.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případ obvinění tří Čechů ze špionáže v Zambii se zajímal Ondřej Bouda

Podle Zahradníčka by i v Africe měla totiž platit pravidla, podle kterých politici nesmí ovlivňovat soudní řízení. I když se dá najít mnoho příkladů, kdy tomu tak nebylo, tentokrát se úředníci bojí svých pravomocí zneužít.

„Protože po 19 letech vlády určité strany, kterou vedl prezident Banda, je dnes u vlády někdo jiný a vyměňuje celou řadu vysokých úředníků. Myslím si, že je tady taková nervózní atmosféra, kdy se málokdo bojí něco rozhodnout,“ míní.

Změny na úřadech zasáhly i vedení policie. Tím se celý případ opět zdržel, protože noví vyšetřovatelé se teprve seznamují se spisem. Právník tří Čechů, kterého pomohl sehnat právě velvyslanec Zahradníček, má ale jasno.

„Právník je přesvědčen, že žádné důkazy pro špionáž nejsou, že jde maximálně o přestupek. Fotografovali nějaké objekty, které není dovoleno fotografovat, ale jsou na veřejně přístupných místech, a dokonce na frekventovaných ulicích,“ říká Zahradníček.

Konec kauzy v nedohlednu

Konkrétně si čeští turisté vyfotili například zastaralé letadlo československé výroby, které je vystavené před vojenskou základnou v centru města, nebo prezidentský palác. Údajně špionážní mapu si pak stáhli z internetu. Jenže co se turistům zdálo jako normální, si tajné služby vyložily po svém.

„Tím, že jsou do toho zainteresovány tajné služby, se ta věc stala podstatně složitější, než by byla, kdyby tomu tak nebylo,“ tvrdí Zahradníček.

O motivech tajných služeb můžeme jen spekulovat. Je možné, že se trojice turistů stala vítaným vnějším nepřítelem ve chvíli, kdy dochází po dvaceti letech k radikálním změnám a rozvědky potřebují zdůvodnit svou existenci. Konec celé kauzy je tak podle velvyslance Zahradníčka v nedohlednu:

„Nejdříve možná někdy ke konci prosince, ale možná dokonce až v lednu.“

Průtahy v procesu jsou ale asi nejmenší starostí tří Čechů, kteří čekání na proces zatím tráví na kauci na svobodě. Především je důležitý výsledek, protože do zambijského vězení se nikomu z nich nechce vracet ani na jeden den, natož pak na několik let.

Ondřej Bouda, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme