Propuštění francouzští novináři jsou zpátky doma

Francouzští novináři propuštění z iráckého zajetí večer přiletěli do Paříže. Christian Chesnot a Georges Malbrunot, které ozbrojenci zadržovali celkem čtyři měsíce, přistáli na vojenském letišti u Paříže. Tam na ně kromě rodinných příslušníků čekal i prezident Jacques Chirac.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

unesení novináři | Zdroj: ČTK

Oba novináři byli propuštěni v úterý a Irák upustili dnes ráno. Na Kypru je očekával francouzský ministr zahraničí Michel Barnier a na palubě vládního letadla je provázel do Paříže. Na vojenském letišti Villacoublay u Paříže je čekalo bouřlivé přijetí.

Po krátkém setkání s rodinami novináři krátce hovořili na letištní ploše s kolegy žurnalisty. Chesnot uvedl, že únosci s nimi zacházeli relativně dobře a dbali o jejich bezpečnost. "Pochopili jsme, že nás nechtějí hned zabít. Začali jsme s nimi vést dialog, řekli nám, že s námi budou zacházet dobře. Nechali nás vykoupat, nakrmili nás a napětí se snížilo," svěřil se Chesnot.

S Malbrunotem se shodli, že šlo o velmi obtížnou zkušenost. "Máme za sebou velmi těžký zážitek, neztratili jsme ale naději v akce francouzských úřadů. Byli jsme s Christianem dva a mohli jsme mluvit s únosci arabsky. Když jste rukojmí, nedá se nic dělat, musíte vydržet a říkat si, že každým dnem se blíží konec," uvedl novinář listu Le Figaro.

Osmatřicetiletý Chesnot a jednačtyřicetiletý Malbrunot byli uneseni 20. srpna společně se syrským řidičem cestou do města Nadžaf. Skupina Islámská armáda v Iráku, která je unesla, nejprve požadovala, aby Francie zrušila zákon zakazující nošení muslimských šátků ve školách. Poté, co v září zákon vstoupil v platnost, nepřišla skupina dalšími požadavky.

Informace o okolnostech propuštění obou novinářů jsou ale zatím kusé. Francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin ujistil, že únosci nedostali výkupné a Francie prý neučinila v souvislosti s jejich propuštěním žádné ústupky.

Arabská televize Al-Džazíra uvedla, že obdržela prohlášení Islámské armády, podle něhož byli novináři propuštěni proto, že se prokázalo, že nejsou američtí špioni, že se za ně braly muslimské skupiny a pomohl prý i postoj Francie proti irácké invazi.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme