Propuštění francouzští novináři jsou zpátky doma

Francouzští novináři propuštění z iráckého zajetí večer přiletěli do Paříže. Christian Chesnot a Georges Malbrunot, které ozbrojenci zadržovali celkem čtyři měsíce, přistáli na vojenském letišti u Paříže. Tam na ně kromě rodinných příslušníků čekal i prezident Jacques Chirac.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

unesení novináři | Foto: ČTK/AP

Oba novináři byli propuštěni v úterý a Irák upustili dnes ráno. Na Kypru je očekával francouzský ministr zahraničí Michel Barnier a na palubě vládního letadla je provázel do Paříže. Na vojenském letišti Villacoublay u Paříže je čekalo bouřlivé přijetí.

Po krátkém setkání s rodinami novináři krátce hovořili na letištní ploše s kolegy žurnalisty. Chesnot uvedl, že únosci s nimi zacházeli relativně dobře a dbali o jejich bezpečnost. "Pochopili jsme, že nás nechtějí hned zabít. Začali jsme s nimi vést dialog, řekli nám, že s námi budou zacházet dobře. Nechali nás vykoupat, nakrmili nás a napětí se snížilo," svěřil se Chesnot.

S Malbrunotem se shodli, že šlo o velmi obtížnou zkušenost. "Máme za sebou velmi těžký zážitek, neztratili jsme ale naději v akce francouzských úřadů. Byli jsme s Christianem dva a mohli jsme mluvit s únosci arabsky. Když jste rukojmí, nedá se nic dělat, musíte vydržet a říkat si, že každým dnem se blíží konec," uvedl novinář listu Le Figaro.

Osmatřicetiletý Chesnot a jednačtyřicetiletý Malbrunot byli uneseni 20. srpna společně se syrským řidičem cestou do města Nadžaf. Skupina Islámská armáda v Iráku, která je unesla, nejprve požadovala, aby Francie zrušila zákon zakazující nošení muslimských šátků ve školách. Poté, co v září zákon vstoupil v platnost, nepřišla skupina dalšími požadavky.

Informace o okolnostech propuštění obou novinářů jsou ale zatím kusé. Francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin ujistil, že únosci nedostali výkupné a Francie prý neučinila v souvislosti s jejich propuštěním žádné ústupky.

Arabská televize Al-Džazíra uvedla, že obdržela prohlášení Islámské armády, podle něhož byli novináři propuštěni proto, že se prokázalo, že nejsou američtí špioni, že se za ně braly muslimské skupiny a pomohl prý i postoj Francie proti irácké invazi.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme