Propuštění Su Ťij přivítaly špičky Evropské unie

Propuštění barmské disidentky Su Ťij přivítaly špičky Evropské unie. V hodnocení kroku vojenské diktatury vyzdvihují především utrpení této političky a podrobují barmskou juntu tvrdé kritice. „Čekali jsme už moc dlouho a Su Ťij vytrpěla příliš mnoho,“ uvedl ve svém prohlášení k propuštění barmské disidentky předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Su Ťij po propuštění na svobodu.

Su Ťij po propuštění na svobodu. | Zdroj: ČTK

Su Ťij podle Buzka musela čelit tyranii, když trvala na svých zásadách a přijímala důsledky svého jednání. Pro svět se stala ikonou a hrdinným vůdcem, který inspiruje k víře v demokracii, svobodu a lidská práva.

Hlubokou úctu vyjádřil propuštěné disidentce a všem, kdo v Barmě bojují za svobodnou a lepší budoucnost, předseda Evropské komise José Barroso.

Takzvaný ‚evropský prezident‘ Herman van Rompuy se v reakci omezil na 3 věty. Doufá, že její politický boj bude pokračovat a Barma se dočká demokracie.

Propuštění barmské vůdkyně Su Ťij na svobodu uvítali také v Británii, kde ji zná hodně lidí. V Anglii žila řadu let. Potěšení nad jejím propuštěním vyjadřují jak britští představitelé, tak její zdejší přátelé.

Na svobodu propuštěná vůdkyně barmské Národní ligy pro demokracii vystudovala oxfordskou univerzitu a s britským manželem má dva syny. Jeden se narodil v Londýně, druhý v Oxfordu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barma-Schwarzenberg-česká úloha.mp3

Britský premiér David Cameron řekl, že její propuštění mělo přijít už dávno. Paní Su Ťij je inspirací pro nás pro všechny, kdo věříme ve svobodu projevu, demokracii a lidská práva, dodal Cameron.

Podle bývalého premiéra Gordona Browna je její propuštění jen částečné vítězství, protože její svoboda a svoboda barmského lidu nebude úplná, dokud se paní Su Ťij neujme funkce jako právoplatná vůdkyně své země. Radost z propuštění paní Su Ťij mají i obyčejní Britové, kteří si na ni pamatují.

Česko vyzvalo Barmu k propuštění dalších vězňů

České ministerstvo zahraničí osvobození Su Ťij uvítalo, zároveň ale vyzvalo Barmu k propuštění dalších více než dvou tisíc politických vězňů. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Český rozhlas ujistil, že Česká republika bude pokračovat v podpoře Su Ťij jako doposud:

„Byla to také iniciativa svého času prezidenta Václava Havla, že dostala Nobelovu cenu míru. To byl jeho návrh. Takže my Češi jsme do jisté míry s ní spojeni. Vždycky jsme se s ní pokoušeli udržet styk. A ona přes celá léta v izolaci nepovolila. Je nesmírně statečná a je oporou celého svého lidu.“

Pavel Novák, Milan Kocourek, Ondřej Himmer, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme