Propuštěný izraelský voják Šalit se po 5 letech setkal s rodiči

Izraelský voják Gilad Šalit se po více než pěti letech poprvé setkal s rodiči. Hlásí to izraelská média. Stalo se tak na letecké základně Tel Nof v centrálním Izraeli. Šalita dopoledne propustilo po pětiletém zajetí palestinské hnutí Hamas.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gilad Šalit krátce po propuštění telefonuje se svými rodiči

Gilad Šalit krátce po propuštění telefonuje se svými rodiči | Zdroj: ČTK

Výměnou má Izrael propustit přes tisíc palestinských vězňů. Téměř polovina z nich už vyšla na svobodu během dneška.

"Pochopitelně mi chyběla rodina, přátelé, normální lidi, se kterými bych si mohl popovídat o svém zajetí," řekl seržant Šalit v prvním interview egyptské televizi.

Hamas ho propustil na základě dohody s Izraelem. Výměnu zprostředkoval Egypt. Izrael se výměnou za Šalitovu svobodu zavázal propustit 1027 palestinských vězňů. Izraelské věznice už jich opustilo 477, zbytek má být volný během dvou měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výměně mluvili ve Světě o jedné Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky Amnesty International a komentátor ČRo Milan Slezák

Mezi propuštěnými je i muž Amál Nazzálové, Palestinky původem z Kalkilíje. "Dnes jsem šťastná, jen mě trápí, že jsme museli odejít z domova, ze Západního břehu, ale aspoň zůstaneme tady v Gaze, na palestinském území," řekla Nazzálová katarské televizi Al-Džazíra.

Pásmo Gazy, ovládané Hamasem, vítá propuštěné vězně jako hrdiny a potvrzují to i slova Sabíra abú Karše z Asociace palestinských vězňů v Gaze. "Vláda v Gaze ustavila výbor, který se o propuštěné hrdiny postará, zajistí jim bydlení, práci a podporu. Nejsou tady hosty, jsou to synové našeho národa," řekl Al-Džazíře člen asociace palestinských vězňů v Gaze.

ČTĚTE TAKÉ: Propuštěný Šalit: Chyběla mi má rodina

Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky Amnesty International ve Světě o jedné zdůraznila, že Hamas výměnu považuje za své vítězství, ale svůj podíl si připisuje i Fatah.

„Spousta vězňů, kteří sedí v izraelských vězeních, nebyli nikdy odsouzeni, jsou tam v tzv. administrativní detenci,“ upozornila Horst. „Nechci hájit teroristy, ale znám vážené osoby, které během 1. Intifády skončily na 3 měsíce ve vězení.“

Zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák akci považuje za jednu z mála věcí, kdy se může slavit v Izraeli i Palestině: „Obě strany si výměny mohou vykládat jako své vítězství.“

„Za posledních 10 let měli Palestinci dvakrát možnost už dosáhnout své státnosti. Bývalo by stačilo, kdyby kývli na izraelské podmínky,“ připomněl Slezák.


Hranice Izraele, Egypta a pásma Gazy

Milan Kopp, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme