Propuštěný Šalit: Chyběla mi má rodina

Izraelský seržant Gilad Šalit je po 5 letech strávených v zajetí palestinského hnutí Hamásu na svobodě. A zpátky ve své zemi. Palestinské hnutí Hamas ho vydalo při výměně za tisícovku palestinských vězňů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obyvatelé severoizraelské vesnice sledují přímý přenos a rozhovor Gilada Šalita

obyvatelé severoizraelské vesnice sledují přímý přenos a rozhovor Gilada Šalita | Zdroj: Reuters

Šalit už poskytl rozhovor egyptské televizi - působil nejistě, ale jak sám řekl, nemá žádné zdravotní problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šalit v rozhovoru pro egyptskou televizi řekl, že s ním Hamas zacházel dobře

"Před týdnem jsem slyšel zprávy a cítil jsem, že to je ten poslední chybějící kousek, který chybí k mému propuštění. Cítil jsem velké štěstí. Nemohu popsat své pocity přesně v tom okamžiku, ale cítil jsem, že mě čeká složitá doba. Vždy jsem ale věřil, že přijde den, kdy se dostanu na svobodu. Čekal jsem, že to bude trvat déle, ale právě v tomto okamžiku jsem to nečekal,“ uvedl Šalit.

„Myslím, že Egypťané uspěli díky svým dobrým kontaktům s Hamásem. Velmi mi samozřejmě chyběla má rodina a mí přátelé. A chybí mi, že jsem nemohl mluvit s lidmi kolem sebe, že jsem jim nemohl popsat své zážitky," prohlásil Šalit nedlouho po svém propuštění v prvním interview pro egyptskou státní televizi. Vypadal vyčerpaně a pohuble.

Šalitovi rodiče čekali, až za nimi Gilada přiveze vojenský vrtulník na leteckou základnu Tel Nof v centrálním Izraeli. Propuštěný už s nimi také mluvil.

Gilad Šalit se po propuštění setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem | Foto: Reuters

ČTĚTE TAKÉ: Hamas po 5 letech propustil Šalita. Voják už je v Izraeli

Palestinské hnutí Hamas vydalo Šalita v rámci výměny za tisícovku palestinských vězňů. První polovina z nich se má už dnes vrátit ke svým rodinám, nebo je čeká deportace do Gazy či do zahraničí. Složitý proces zprostředkovaný Egyptem začal už časně ráno.

Do Gazy už mezitím přijela první várka Palestinců propuštěných z izraelských věznic. Očekává se, že dosavadní politické vězně i odsouzené teroristy a vrahy přijde uvítat až půl miliónu lidí. Další oslavy se chystají na západním břehu Jordánu a také ve východním Jeruzalémě.

Konec nejistoty

Pro Giladovu rodinu končí léta utrpení a nejistoty. Za propuštění syna bojovali dlouhých 5 let. A za každou informaci o jejich synovi musel Izrael zaplatit. Například asi dvouminutové video v roce 2009 stálo 19 propuštěných palestinských žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výměně vězňů mluvili v Ozvěnách dne redaktoři ČRo Ondřej Bouda a Břetislav Tureček a Marek Čejka z Ústavu mezinárodních vztahů

Dnešek se v Izraeli a v Palestině nese hlavně ve znamení emocí.

Podle průzkumů považuje 80 procent Izraelců výměnu za správnou, ale někteří se jí pokusili zastavit. Rodiny obětí palestinských útoků tvrdí, že propuštění tisícovky lidí odsouzených nebo podezřelých z terorismu příliš ohrozí bezpečnost v Izraeli.

Zajetí Gilada Šalíta bylo jedním z největších úspěchů islamistického hnutí. Videa přímo z akce používal Hammás ke své propagaci a propuštění více než tisícovky vězňů je pro něj vrcholem diplomacie.

Přímo v Gaze dnes lidé skandují "Chceme dalšího Gilada". Palestince v izraelských věznicích jejich spoluobčané totiž považují za hrdiny. A rádi by dosáhli propuštění tisíců dalších.

Palestinští vězni propuštění výměnou za Gilada Šalita | Foto: Reuters

Ani na druhé straně barikády ale není nouze o slzy a dojetí. Jedna žena na svého muže čeká už dlouhých 34 let. Za celou tu dobu ho nesměla ani jednou navštívit. Příběh mladého desátníka Gilada Šalíta je jen jeden z tisíce, které dnes dospěly do šťastného konce.

V Ozvěnách dne zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček přímo z Jeruzaléma připomněl, že mezi vyměněnými jsou pachatelé teroristických útoků, ale i lidé, které bychom mohli označit za politické vězně:

„Politici se jednoznačně dostali pod tlak veřejnosti a médií, která jednoznačně sympatizovala s rodinou Šalitových. Ale zaznívaly tu i střízlivé hlasy, které poukazovaly na to, že k poslání vojáka patří i padnout do zajetí a skončit nikoli dobře. Cena výměny je podle nich příliš vysoká."

Symbol i díky obyčejnosti

Odborník na Blízký východ Marek Čejka z Ústavu mezinárodních vztahů poznamenal, že Gilad Šalít se stal symbolem i díky své obyčejnosti: „Je to souhra okolností i aktivitami hnutí za jeho propuštění.“ Připomněl také, že v Izraeli má armáda velký význam.

„Hamas změnil taktiku. Také si myslím, že mnozí, kteří byli propuštěni, by se chtěli vrátit do izraelské věznice. Ale samozřejmě u určitého procenta je možné, že bude pokračovat v protiizraelských aktivitách,“ upozornil Čejka.


Hranice Izraele, Egypta a pásma Gazy

Milan Kopp, Břetislav Tureček, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme