Propuštěný vězeň z Guantánama přijatý v Belgii byl sám obětí Talibanu

Bývalý vězeň z americké základny Guantánamo přijatý před týdnem v Belgii nebyl terorista, ale oběť Talibanu. Jak zjistila belgická televize VRT, příběh třicetiletého vězně je zcela jiný, než jaký o něm šířila americká FBI. Ta ho považovala za jednoho z nejnebezpečnějších teroristů Al Kaidy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězni | Foto: Vít Pohanka

Muž strávil ve vězení na americké základně Guantánamo na Kubě více než 7 let. Američtí vyšetřovatelé ho obvinili, že se připravoval na útoky ve výcvikových táborech Al Kaidy.

Po jeho zatčení v afghánském Kandaháru našli i kazetu s jeho vzkazem, že se chce stát mučedníkem. Zjistilo se ale, že muž jako dvaadvacetiletý odešel do Afghánistánu, odkud se chtěl dostat do další země a tam požádat o azyl. Dostal se do výcvikového tábora Al Kaidy, ale tam ho považovali za izraelského špiona. Zavřeli ho do vězení a mučili. Poselství na kazetu nahrál pod nátlakem. Muž je jediným vězněm z Guantánama, kterého je zatím Belgie ochotná přijmout. Dostal novou identitu, vízum a povolení k pobytu. Úřady mu pomáhají v integraci do belgické společnosti.

Řada členských zemí EU odmítá přijímat bývalé vězně z Guantánama. Česko není připravené takové lidi přijmout. Unijní ministři vnitra se dohodli, že bude na každém státě, jestli se rozhodne umístit na svém území propuštěné vězně. Musí o nich ale informovat zbytek členských zemí, protože tito lidé se mohou volně pohybovat po zemích Schengenského prostoru.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme