Švédsko 3:5 Česko

Proruští povstalci 60krát porušili příměří, hlásí ukrajinská armáda

Příměří na východní Ukrajině se stále častěji porušuje. Proruští povstalci se nechtějí vzdát takzvané debalcevské kapsy, kterou stále kontroluje ukrajinská armáda. Podle separatistů se této oblasti příměří netýká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci ukrajinských vojsk nedaleko Debalceva

Příslušníci ukrajinských vojsk nedaleko Debalceva | Zdroj: Reuters

Štáb tzv. protiteroristické operace oznámil, že protivník 60krát napadl cíle vládních vojsk. Především v oblasti Debalceva, ale nejen tam - také v okolí Luhansku a Mariupolu.

Separatisté si zase stěžují, že Ukrajinci nehledě na příměří ostřelovali město Horlivka.

U Debalceva povstalci stále drží v obklíčení několik tisíc ukrajinských vojáků. Dál se tam vedou boje, i když s mnohem nižší intenzitou než do uzavření příměří v noci ze soboty na neděli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na východní Ukrajině v druhý den příměří informuje zvláštní zpravodaj Martin Dorazín

Ministr zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkin konstatoval, že situace je nepoměrně klidnější než před uzavřením příměří.

Štáb ukrajinské protiteroristické operace hlásí, že Debalceve bylo ostřelováno z pozic proruských separatistů, a to i z tanků.

Zvláštní zpravodaj ČRo: V Mariupolu ženy vyrábějí maskovací sítě

Číst článek

Z úst politických představitelů separatistů v Doněcku mezitím přicházejí velmi nebezpečná prohlášení. Vyjednavač za tzv. Doněckou lidovou republiku Denis Pušilin vyzval Ukrajinu, aby okamžitě zastavila a ukončila protiteroristickou operaci a aby se vrátila k neutrálnímu statutu země.

Ukrajina podle něj musí přestat usilovat o členství v NATO nebo jakémkoli jiném „protiruském“ vojenském sdružení. Pokud tak neudělá, veškerá jednání s Kyjevem povstalci přeruší a minské dohody budou k ničemu.

Česko posílá na Ukrajinu konvoj s humanitární pomocí

Číst článek

Lídři Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa se v telefonickém rozhovoru shodli, že příměří musí znepřátelené strany respektovat po celé linii konfliktu a nemohou si vybírat oblasti, které se jim hodí nebo nehodí.

Mise OBSE důrazně požádala vedení separatistických republik, aby jí umožnilo přístup do všech zón konfliktu.

Žena kráčející kolem rozstřílených budov v Doněcku | Foto: Reuters

Martin Dorazín, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme