Proruští povstalci na východě Ukrajiny chtějí povolat do zbraně až 100 tisíc lidí

Proruští povstalci chtějí do deseti dnů vyhlásit všeobecnou mobilizaci. Do zbraně má být povoláno až 100 tisíc lidí. S odvoláním na šéfa samozvané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka to napsala vzbouřenecká agentura DAN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doněčtí povstalci z východu Ukrajiny chtějí vyhlásit všeobecnou mobilizaci

Doněčtí povstalci z východu Ukrajiny chtějí vyhlásit všeobecnou mobilizaci | Zdroj: Reuters

"Máme v úmyslu mobilizovat potřebný počet lidí tak, aby se početní stav naší armády dostal na hranici 100 000 lidí. Bude to dobrovolná mobilizace," konstatoval vůdce povstalců Zacharčenko. Důvodem je podle něj hromadění jednotek ukrajinské armády v okolí Doněcku.

Výrok separatistů se dá podle komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka brát jako skutečný bojový plán, ale i jako propagandistická akce:

„Musíme to brát trochu s rezervou. Zacharčenko nejdřív kolem Mariupolu vyhlašoval ofenzivu, pak tam začala smrtící palba, na kterou doplatilo 30 lidí, a nakonec ofenzivu odvolal. Tohle by mohlo být podobné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Proruští povstalci na východní Ukrajině chtějí vyhlásit všeobecnou mobilizaci. O tématu mluví komentátor ČRo Libor Dvořák

Mobilizace má být dobrovolná. „Jsem docela zvědav, jestli se podaří tolik lidí postavit do zbraně. Faktem je, že na druhé straně probíhá také mobilizace,“ připomíná Dvořák.

Plán na mobilizaci přišel po dalším neúspěšném jednání takzvané minské kontaktní skupiny. Ta se pokouší obě strany konfliktu dovést k dohodě o zastavení palby.

Rebelové už dřív dali na vědomí, že když diplomacie selže, zesílí bojovou aktivitu na frontě a pokusí se ovládnout celé území Doněcké a Luhanské oblasti. Zatím ovládají asi třetinu těchto regionů.

Také Kyjev se snaží dostat do zbraně víc lidí. Ukrajinská armáda už čtyřikrát vyhlásila mobilizaci záloh. Do zbraně bylo povoláno 73 000 osob, k odvodu se ale zatím přihlásilo jen 2500 lidí. Další dva mobilizační dekrety má podle agentury Unian prezident Petro Porošenko vydat v dubnu a červnu.

Hlavní směr útoku chtějí vzbouřenci vést proti městům Debalceve a Mariupol. Zatímco v Mariupolu se v těchto dnech boje omezují na občasné přestřelky, v Debalceve, kde je v obklíčení několik tisíc ukrajinských vojáků, trvají už řadu dní prudké boje s desítkami obětí na obou stranách.

Ukrajina - území ovládané proruskými separatisty | Foto: Český rozhlas

Veronika Sedláčková, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme