Proruští povstalci ovládli část Debalceva, potvrdila ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda vyklízí pozice ve strategicky významném Debalcevu, odkud ji vytlačují proruští separatisté. Potvrdil to štáb takzvané protiteroristické operace. Boje pokračují i přes dohodnuté příměří. Povstalci tvrdí, že „debalcevská kapsa“ je na jejich území, a proto se na ni klid zbraní nevztahuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté operují v okolí Debalceva

Proruští separatisté operují v okolí Debalceva | Zdroj: Reuters

Velení ukrajinských sil oznámilo, že se vojáci stáhli pod soustředěným náporem proruských povstalců z několika důležitých objektů v Debalcevu. Separatisté prohlašují, že kontrolují většinu města, mimo jiné i policejní stanici nebo nádraží.

Podle zdrojů z takzvané Doněcké lidové republiky zahynulo v bojích 94 ukrajinských vojáků a stovky se jich vzdaly. Kyjev se k informacím nevyjádřil. Podle agentury Interfax byl v bojích o Debalcevo lehce zraněn vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Debalcevu přiblížili zpravodaj TV Prima Jan Novák a Jiří Just, publicista žijící v Moskvě

Povstalci podle Kyjeva dál pokračují v ofenzivě s podporou dělostřelectva a obrněných vozidel. Město, ležící na klíčové železniční trati mezi Doněckem a Luhanskem, je obklíčené a pro novináře nepřístupné.

Kvůli ostřelování ze strany separatistů se do Debalceva nemohli dostat ani příslušníci zvláštní monitorovací mise OBSE, což je podle mluvčího protiteroristické operace Andryje Lysenka hrubým porušením minských mírových dohod.

Podle zpravodaje TV Prima Jana Nováka, který se dnes dostal do vybydlené vesnice ve vzdálenosti asi 18 kilometrů od Debalceva, záleží především na tom, kdo kontroluje hlavní přístupovou trasu k městu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proruští separatisté prý ovládají většinu Debalceva. O dění na Ukrajině mluvil bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý

„Podél cesty jsou zákopy, tanky, raketové systémy. Je tam velmi těžká technika a rozhodně se nedá říci, že by se stahovala. Naopak jsme tam dnes viděli spoustu těžké techniky, která jede směrem k Debalcevu,“ dodal.

Rada bezpečnosti OSN mezitím vyzvala znepřátelené strany, aby okamžitě ukončily boje a dodržovaly příměří uzavřené v Minsku.

Ruská média interpretují boje u Debalceva jako porušení mírových dohod ze strany ukrajinské armády, která zaútočila na separatisty. „Ukazuje se, že ruská média jedou svou starou písničku – ukazují jenom to, co se jim hodí, a straní separatistům,“ upozornil publicista Jiří Just, žijící v Moskvě.

Proruští separatisté operují v okolí Debalceva | Foto: Reuters

O Ukrajině jednali včera večer po telefonu ukrajinský prezident Petro Porošenko, ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová. Řešili pravděpodobně právě Debalcevo, kde probíhají nejostřejší boje.

„Debalcevo je strategicky důležitý železniční uzel, který spojuje takzvanou Luhanskou lidovou republiku a Doněckou lidovou republiku, a Moskva dává se vší pravděpodobností možnost separatistům, aby se nějakým způsobem spojili, aby měli nějaký dopravní kontakt a společnou infrastrukturu prostřednictvím železnice, a poté bude asi trvat na tom, aby se intenzita bojů nějakým způsobem snížila,“ myslí si Just.

Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého ale není jisté, že separatisté budou ochotněji dodržovat příměří, jakmile se případně zmocní Debalceva.

„Problém bude do budoucnosti, protože dohoda, která byla dosažena v Minsku, mluví o tom, že by měly být použity hranice někdy ze září minulého roku, a to v tomto případě určitě platit nebude. Takže tento problém, který se momentálně řeší, pravděpodobně zůstane i do budoucnosti,“ uvažuje.

Zbraně na Ukrajinu?

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil během návštěvy Maďarska naději, že Kyjev nebude bránit svým vojákům v obleženém Debalcevu složit zbraně. Doufá prý také, že separatisté umožní ukrajinským vojákům odchod. Putin zároveň prohlásil, že na Ukrajinu proudí zbraně ze zahraničí.

Poradce prezidenta Porošenka Jurij Birjukov mluvil v ukrajinské televizi o tom, že Ukrajina jedná se Spojenými státy o dodávce zbraní. Kyjev už prý sestavil seznam požadavků. Rozhodnutí o dodávkách zatím v Bílém domě nepadlo. Washington čeká na vývoj situace na východě Ukrajiny.

Podle generála Šedivého je téměř jisté, že pokud separatisté nepřestanou útočit a nezačnou dodržovat mírové dohody, Spojené státy přistoupí k vyzbrojování Ukrajiny.

„Pokud dostanou Ukrajinci do ruky velmi moderní zbraně, se kterými neumí zacházet, tak to může být spíše na škodu, než k užitku. Měli by být opatrní ve vyžadování nějaké supermoderní techniky, protože se to nemusí potkat s kýženým výsledkem, který očekávají,“ upozornil nicméně.


Zvětšit mapu

Vladimír Kroc, Martin Dorazín, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme