Proruští rebelové na Ukrajině údajně vytlačují vládní jednotky od Debalceva

Proruští povstalci na východě Ukrajiny oznámili, že ukrajinské jednotky ustupují ze strategicky důležité oblasti u Debalceva severovýchodně od Doněcku. Kyjev tyto zprávy zatím ani nepotvrdil, ani nepopřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena na hřbitově v Mariupolu truchlí nad oběťmi nedávného útoku | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin využil 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi k varování před dvojím metrem při posuzování projevů neonacismu a radikalismu v Evropě.

„Všichni víme, jak nebezpečné jsou dvojí standardy, jako v případě tragédie na jihovýchodě Ukrajiny, kde už mnoho měsíců chladnokrevně zabíjejí civilní obyvatelstvo Donbasu.“

Osvětimských vzpomínkových akcí se místo Putina zúčastnil šéf jeho kanceláře Sergej Ivanov. Ten přímo řekl, že Spojené státy zneužívají Ukrajinu k prosazování svých cílů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Silné boje na východě Ukrajiny nepolevují, mrtvých prý přibývá mezi ukrajinskými vojáky i mezi proruskými povstalci

Mezitím ukrajinský parlament schválil prohlášení, ve kterém Rusko kvůli podpoře separatistů na východě Ukrajiny označil za agresora a samozvané republiky vyhlášené proruskými rebely za teroristické organizace.

Podle některých analytiků by díky tomu mohl Kyjev postupovat proti separatistům v rámci protiteroristického zákona. Mohl by tedy omezovat jejich pohyb po Ukrajině, zmrazit jim konta a především jim zabránit v účasti na mírových rozhovorech.

Ruská agentura TASS uvedla, že prohlášení zároveň vyzývá OSN, aby Rusko vyloučilo. Kromě toho ukrajinští poslanci doporučili prezidentu Porošenkovi, aby vyhlásil na východě země válečný stav.

Ruský prezident Vladimir Putin při svém moskevském projevu k 70. výročí osvobození Osvětimi | Foto: Reuters

Předseda Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Ilkka Kanerva vyzval Rusko, aby v zájmu uklidnění situace na Donbasu uzavřelo své hranice s Ukrajinou. Informoval o tom portál sputniknews.com.

„Ruští představitelé opakovaně hovořili o své podpoře mírového řešení na Ukrajině,“ řekl Kanerva. „S ohledem na tento závazek vyzývám Rusko k uzavření hranic, aby zastavilo přísun zbraní či bojovníků, ať už to jsou, či nejsou dobrovolníci, kteří mohou pronikat na východní Ukrajinu.“

Moskva dál odmítá nařčení Západu a Kyjeva z toho, že na Ukrajinu posílá své vojáky nebo výzbroj. Kreml v souvislosti s tím vyzval Parlamentní shromáždění Rady Evropy, aby o přítomnosti ruských vojáků na ukrajinském území přineslo konkrétní důkazy.

Vojenská situace na východě Ukrajiny 27. ledna 2015 | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme