USA 0:1 Česko

Proruští separatisté a ukrajinští vojáci se obviňují z porušování 'školního' příměří

Ukrajinská armáda a proruští separatisté z Donbasu na východě Ukrajiny se znovu obvinili z porušování nového příměří, které má platit od pátku. Žádná strana nicméně neohlásila oběti na životech.

Doněck Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank proruských povstalců v Donbasu | Zdroj: Reuters

"Ani jeden ukrajinský voják během uplynulých 24 hodin v důsledku bojových operací nezahynul, tři vojáci byli zraněni," uvedl v sobotu mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk podle agentury Interfax-Ukrajina.

Na úseku fronty u Mariupolu se nepřítel podle mluvčího dopustil devíti provokací, u Luhanska jen jediného porušení příměří, palbou z granátometu, zatímco na frontě u hlavní bašty separatistů, Doněcka, došlo k osmi přestřelkám, a to nejen z ručních zbraní, ale i minometů.

V Donbasu kvůli dětem platí 'školní příměří'. Obě strany ho ale nedodržují

Číst článek

Doněčtí separatisté naopak obvinili ukrajinské vojáky, že během uplynulých 24 hodin vypálili 121 min. Tím "zase jednou porušili dohodu o úplném klidu zbraní", prohlásil Eduard Basurin z velení povstaleckých sil. "Neděláme si přehnané iluze o slibech agresora o příměří," dodal s tím, že sami povstalci příměří "přísně dodržují" a totéž žádají od druhé strany. Ta však podle Basurina během uplynulých 24 hodin porušila příměří ve 29 případech.

Na dalším příměří v souvislosti se zahájením nového školního roku se dohodli vyjednávači ve středu. Trvalé příměří přitom strany v minulosti vyhlásily už několikrát, po nějakém čase ho však vždy porušily.

Boje na východě Ukrajiny trvají od dubna 2014 a podle některých odhadů si vyžádaly na 10.000 mrtvých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme