Proruští separatisté vyhlásili nový stát, Malorusko zahrnuje většinu ukrajinských regionů

Proruští radikálové ze samozvaných východoukrajinských lidových republik vyhlásili stát Malorusko, k němuž přičlenili 19 ukrajinských regionů. Oznámila to ruská agentura TASS. Součástí Maloruska mají být ukrajinské oblasti od západní Lvovské až po Donbas na východě s tím, že Kyjev má být jen kulturním centrem.

Doněck / Ukrajina (Aktualizováno: 11:31 18. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce ukrajinských separatistů Alexandr Zacharčenko | Zdroj: Reuters

Vůdce samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko prohlásil, že „situace je ve slepé uličce“, a proto nabízí zemi „reintegrační plán“.

„Ukrajina se ukázala být neúspěšným státem a režim v Kyjevě není schopen ukončit válku,“ řekl novinářům podle serveru NovorosInform.

První trest za válčení na Ukrajině. Ruský voják bojoval proti separatistům, dostal pět let

Číst článek

„My, představitelé bývalé Ukrajiny, deklarujeme vytvoření nového státu, který je právním nástupcem Ukrajiny,“ doplnil ho místopředseda separatistické vlády Alexander Timofejev s tím, že nový stát se bude jmenovat Malorusko, jelikož „samotný název Ukrajina se zdiskreditoval“.

Hlavním městem nového "federálního státu", jehož ústava se prý chystá, má být Doněck. Vlajkou nového státu se pak má stát prapor Bohdana Chmelnického, zakladatele prvního státu kozáků, který se podle ruského výkladu dějin snažil sjednotit Ukrajinu s Ruskem.

Mrtvý projekt, zní z Kyjeva

Podle ruského poslance a politologa Vjačeslava Nikonova je vytvoření nového státu pochopitelnou reakcí na to, že Kyjev odmítá vést s představiteli Donbasu dialog.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že Kyjev obnoví svrchovanost nad Donbasem i Krymem. Projekt Maloruska označil za mrtvý.

Jeho mluvčí Svjatoslav Ceholko pak na Twitteru napsal, že Ukrajina obnoví svrchovanost nad celým svým územím, včetně separatisty ovládaného Donbasu i poloostrova Krym, jenž na jaře 2014 anektovalo Rusko.

Konflikt na Ukrajině vzal domov milionům lidí. Utekli do Ruska, vrátit zpět se bojí

Číst článek

Jak připomíná ČTK, název Malorusko, či Malá Rus, se pro Ukrajinu po staletí hojně užíval v Rusku a často v ruském prostředí zaznívá dodnes. Podle jazykových expertů jde spíš o imperiální archaismus z dob carského období.

Separatisté v Doněcku a Luhansku nicméně od povstání v roce 2014 používají pojmy Malorusko nebo Novorusko pro regiony, které si nárokují. V létě roku 2014 požadovala přejmenování Ukrajiny na Malorusko Lidovědemokratická strana ruského nacionalisty Vladimira Žirinovského.

miz, mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme