Proslul po masakru v Dallasu. Teď černošský policista žaluje Obamu i Black Lives Matter

Hnutí Black Lives Matter, Barack Obama, Hillary Clintonová či sekta Nation of Islam. Ti všichni jsou terčem žaloby, kterou u texaského soudu podal policista Demetrick Pennie. Pennie, jenž po nedávném masakru v Dallasu tišil vášně mezi úřady a černošskými demonstranty, nyní žádá až 1,5 miliardy dolarů jako kompenzaci za podněcování „rasové války“ proti policistům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seržant Demetrick Pennie vysvětluje své pohnutky v rozhovoru pro Fox News.

Seržant Demetrick Pennie vysvětluje své pohnutky v rozhovoru pro Fox News. | Foto: Repro Youtube/Fox News

„Nemůžeme dovolit lidem, hlavně těm, které nazýváme vůdci, aby (…) obhajovali a podněcovali násilí proti pracovníkům bezpečnostních složek; dokonce ani to, aby se chovali pasivně, jako by se nedělo nic špatného,“ vysvětlil na Facebooku Demetrick Pennie důvod, proč tento pátek u okresního soudu v Texasu podal hromadnou žalobu.

KDO JE DEMETRICK PENNIE?
Seržant Pennie se proslavil smířlivým gestem vůči fotbalistovi Isaiahu Crowellovi. který na Instagramu sdílel drastický obrázek, na němž černě maskovaný muž podřezává hrdlo policisty. Crowell reagoval na tragický začátek července, který poznamenala úmrtí černochů zastřelených policejní zbraní a následným masakrem policistů černošským střelcem v Dallasu.
Pennie, sám černoch, pozval Cromwella na pohřeb jednoho ze zabitých policistů. Fotbalistu také vybídl, aby spolu s ním a kolegy z policejní stanice strávil den ve jménu toho, co je spojuje, nikoli rozděluje. Cromwell symbolickou ruku přijal a mediálně vděčný příběh byl na světě – dallaské noviny Pennieho uctily jako most mezi znepřátelenými tábory a oslavovaly jeho „léčivou taktiku“.

Obama a Soros vs. židé, křesťané a běloši. A nejen oni

Na seznamu údajných viníků je celkem 17 jmen: od dosluhujícího šéfa Bílého domu Baracka Obamy a prezidentské aspirantky Hillary Clintonové přes finančníka George Sorose a reverenda Ala Sharptona až po hnutí Black Live Matters či černošsko-muslimskou sektu Nation of Islam.

Všichni obžalovaní měli nabádat „své stoupence a další k výhrůžkám a útokům za účelem tělesného zranění či smrti na příslušnících policie a dalších bezpečnostních složek“, přičemž cílem těchto útoků měly být „osoby všech ras a etnicit včetně, ale nejen to, Židů, křesťanů a bělochů", uvádí žaloba.

Jako žalující stranu uvádí dokument Demetricka Pennieho, který se pouští do soudního boje ve jménu „příslušníků policie a dalších bezpečnostních složek všech ras a etnicit včetně, ale nejen to, Židů, křesťanů a bělochů“. Jak upozorňuje The Washington Post, který případ sleduje, fráze „včetně, ale nejen to, Židů, křesťanů a bělochů“ se v textu objevuje celkem 35krát.

"Musíme sledovat, co se děje uvnitř hnutí Black Lives Matters," vysvětluje Demetrick Pennie:

Rasová válka?

Pennieho právním zástupcem je známý konzervativní právník Larry Klayman, který ve jménu ústavních a občanských práv napadl už celou řadu proslulých jmen včetně Dicka Cheneyho, Marka Zuckerberga, NSA nebo Mahmúda Ahmadínežáda. A především má zakladatel organizace Freedom Watch na kontě tolik žalob proti Billu Clintonovi a jeho vládě, že si v 90. letech vysloužil přízvisko Clintonova úhlavního nepřítele.

„Žalovaní (…) jsou zodpovědni, spolu s jinými, za podněcování rasové války, která nakonec zcela zničí svobody, jež nám odkázali Otcové zakladatelé,“ prohlašuje Klayman. „Násilí proti policejním složkám už vyústilo ve smrt pěti policistů v Dallasu a zranění dalších sedmi, a to jen v Texasu,“ konstatuje s tím, že kauza vytvoří precedens a pomůže policii k zaslouženému respektu.

Oblaka slzného plynu a gumové projektily. V Charlotte platí kvůli protestům výjimečný stav

Číst článek

Soud nikoli, bouřlivá debata ano

Faktem je, že takto formulovaná hromadná žaloba má před soudem mizivé šance na úspěch, veřejnost však zaujala mocně. Jedni Penniemu dávají za pravdu a vyzývají k jeho podpoře, případně ho rovnou označují za hrdinu.

Jiní namítají, že přilévá oleje do ohně – a že jeho optika kolektivní viny je stejně nebezpečná jako to, co sám kritizuje. „Jistěže ne všichni aktéři Black Lives Matters dělají správné věci z těch správných důvodů. Stejně jako se nedá spolehnout na všechny policisty, že se ve všech situacích zachovají tak, jak mají. Pennie dělá chybu, když vykresluje všechny vůdce Black Lives Matter stejným poskvrněným širokým štětcem, z jehož užívání viní on je, když jde o policisty,“ napsal Dallas Morning News.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme