Prosperita přijde jen tam, kde je bezpečno. Merkelová chce pomoct Africe v boji proti terorismu

Kromě rozvojové pomoci potřebuje Afrika i dodávky zbraní. Na přípravné konferenci před summitem skupiny G20 to v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Zbraně mají zaručit bezpečnost, bez které nevzniknou pracovní místa a s nimi ani motivace pro mladé Afričany neemigrovat do Evropy. Německo letos dvacítce největších ekonomik předsedá. Kancléřka Merkelová taky několika vybraným africkým zemím slíbila velké investiční pobídky.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na zasedání Evropské rady (20.-21. října 2016)

Angela Merkelová na zasedání Evropské rady (20.-21. října 2016) | Foto: flickr.com, CC BY-NC-SA 2.0, European Council

„Bez nerostných surovin z Afriky se v Německu nerozjede jediné auto a nezapne jediný mobil. Nejlepší rozvojová pomoc je nabídnout Afričanům za jejich produkty taky férové ceny. Jenom z veřejných peněz ale Afriku nezachráníme. Potřebujeme soukromý sektor," vysvětloval německý ministr pro rozvojovou pomoc Gerd Müller v televizi ARD, proč pošle Německo v nejbližších letech 300 milionů eur, tedy v přepočtu přes 8 miliard korun, do Tuniska, Ghany a Pobřeží Slonoviny.

Tyhle tři země mají podle Berlína velký reformní tah, a zaslouží si podpořit svoje programy na rekvalifikace a vytváření nových pracovních míst. Aby dostala Afrika nezaměstnanost hlavně mladých lidí na kontinentu aspoň trochu pod kontrolu, muselo by tam ročně vzniknout 20 milionů pracovních příležitostí.

Brusel se chystá zahájit řízení kvůli uprchlickým kvótám. Oslabíte důvěru v unii, varuje střední Evropa

Číst článek

Angela Merkelová ale vidí jako jednu z podmínek bezpečnost. „Dlouho jsme si mysleli, že rozvojová pomoc může dobře fungovat i bez posilování bezpečnostních složek. Jenže africké státy teď říkají: ‚Co máme dělat? Na jedné straně chcete, abychom bojovali proti terorismu. Na druhé straně v tom od vás necítíme žádnou podporu.' Řekněme to otevřeně. Prosperita přijde jen tam, kde je bezpečno," řekla Merkelová.

Proti radikálním islamistům už několik let bojuje vláda v Mali i s pomocí francouzských jednotek. V zemi taky působí mírové síly OSN. Mali i další státy Sahelu chtějí zřídit společnou protiteroristickou jednotku. Dokud se situace v celém regionu nezklidní, migrace na sever podle Merkelové neskončí.

Zapomenutý osud polských uprchlíků: před Stalinem utekli ze Sibiře do pouště

Číst článek

„Když bude ta beznaděj příliš velká, samozřejmě se mladí Afričané jednoho dne seberou a půjdou hledat štěstí jinam. Takže pokud pomůžeme Africe, pomůžeme i sami sobě tady v Evropě. Budeme ve větším bezpečí a taky zabráníme pašerákům, aby se nelegálně přiživovali na druhých," myslí si Merkelová.

Jak celý plán spěchá, je každý den vidět ve Středozemním moři. Záchranářské lodě tam z potápějících se člunů prakticky denně vytáhnou stovky migrantů, kteří navzdory nebezpečné cestě i nejistým šancím na azyl v Evropě zkoušejí štěstí. Podle italského ministerstva vnitra letos za první půlrok takhle dorazilo do Itálie přes moře o třetinu víc lidí než loni za stejnou dobu.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme