Prospusťte disidentku Liou Sia, vyzvaly čínskou vládu desítky literátů. Vězněná je osmý rok

Více než dvě desítky známých spisovatelů, básníků a dalších umělců vyzvaly čínské úřady k propuštění vdovy po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Básnířka Liou Sia, která trpí těžkou depresí, je držena dlouhodobě v domácím vězení.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant v Hongkongu požaduje propuštění vězněného disidentského páru Liou Siao-po a Liou Sia, archivní snímek z března roku 2014. Liou Siao-po byl čínským režimem vězněn od konce roku 2008 až do své letošní smrti. Liou Sia uvrhli do domácího vězení v roce 2010 - poté co její manžel obdržel Nobelovu cenu míru. | Zdroj: Profimedia

Je vězněna pod přísným policejním dohledem od roku 2010, ačkoli nebyla obviněna z žádného trestného činu.

Nahrávka s čínskou disidentkou Liou Sia vznikla nedobrovolně, tvrdí rodinný přítel

Číst článek

Její manžel byl v roce 2009 odsouzen k jedenáctiletému trestu odnětí svobody za podvracení státu a loni v červenci zemřel na rakovinu poté, co mu úřady nedovolily léčit se v zahraničí.

Řada známých osobností - jako nositel Nobelovy ceny za literatury v roce 2003 John Maxwell Coetzee, básnířka Rita Doveová, spisovatelé Paul Auster, Khaled Hosseini a Ma Jian - natočili videonahrávky, na nichž čtou výňatky z básní, které napsala Liou Sia.

Učinili tak v rámci kampaně organizované organizací Amnesty International a americkým PEN klubem.

Čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters v reakci na tento počin umělců uvedlo, že Liou je čínská občanka a její práva jsou chráněna v souladu se zákonem. Ministerstvo veřejné bezpečnosti na žádost o komentář nereagovalo.

Liou Sia v minulosti opakovaně projevila přání přestěhovat se do jiné země. Koncem dubna ale dala najevo, že ve splnění této touhy věří čím dál méně a je připravena zemřít doma.

„Teď už nemám čeho se bát. Pokud nemohu odjet, pak zemřu ve svém domově,“ řekla Liou podle Reuters v telefonickém rozhovoru s čínským spisovatelem žijícím v Německu Liao I-wuem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme