Prostředky, jak odradit KLDR od jaderných pokusů, má svět velmi omezené

Severní Korea dnes ráno provedla třetí pokusný výbuch jaderné bomby. Svět pokusy odmítá a v 15 hodin se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Řešení, jak přimět KLDR k ukončení jaderných pokusů, však nebude snadné najít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská měřící stanice zaznamenala seismické otřesy, které zřejmě souvisejí s jaderným testem KLDR | Zdroj: Reuters

Jaderné testy slouží k postupnému zpřesňování síly a efektivity, kterou jaderná nálož může mít. Severní Korea provedla testy již v letech 2006 a 2009.

Severní Korea tak až doposud, přestože udělala dvě jaderné zkoušky, byla schopná vyrobit jadernou zbraň pouze ve formě letecké pumy. Letecká puma však není v současné době dostatečně efektivním bojovým arzenálem, protože vyžaduje riskantní transport nad území, kde má být použita. Efektivnějším způsobem využití jaderné nálože je použití v miniaturizované formě jaderné hlavice, kterou může nést raketa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák analyzuje situaci kolem jaderného pokusu KLDR

Severokorejci mají velice rozvinutý raketový program a zároveň intenzivně usilují o miniaturizaci nálože.

„Víme, že má Severní Korea tolik plutonia, což je jeden ze dvou základních stavebních kamenů pro jadernou nálož, aby sestrojila šest, či možná dvanáct jaderných zbraní, ale to mluvím právě o letecké pumě,“ konstatuje Milan Slezák a dodává, že pro vytvoření jaderné hlavice by stačilo množství materiálu daleko menší.

KLDR brzy ráno upozornila Čínu i Spojené státy, že chystá jaderný výbuch. Následně zaznamenaly měřicí stanice seizmickou aktivitu v regionu a krátce před sedmou hodinou ranní Severní Korea potvrdila, že jaderný test provedla. Od té doby přicházejí odmítavé reakce z celého světa a v 15 hodin se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN.

Plutonium získává KLDR v jaderném reaktoru přepracováním palivových článků. K jaderné zbrani se však může Korea dostat také v programu obohacování uranu. Touto metodou se intenzivně zabývá také Írán.

Rada bezpečnosti OSN se dnes odpoledne sejde na mimořádné schůzce, aby prodiskutovala možnosti, jak Koreji v jaderných pokusech zamezit. Ve hře jsou další sankce.

Kol sankcí OSN vůči Severní Koreji však bylo již několik, proto nelze předpokládat, že další sankce mezinárodního společenství by mohly být dostatečně účinné.

KLDR provedla jaderný test. Rada bezpečnosti OSN svolává mimořádnou schůzi

Číst článek

Podle Milana Slezáka by jediným efektivním řešením situace mohlo být odnětí pomoci Číny, kdyby tedy Čína přestala dodávat KLDR za výhodnou cenu potraviny a pohonné hmoty. Jedině tento krok by mohl vést ke kolapsu hospodářství Severní Koreje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák se zamýšlel nad situací v Severní Koreji v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Zároveň by to ale znamenalo velké sociální problémy v regionu, které si však nikdo v okolních státech nepřeje.

„Představa, že nějaké další sankce, zpřísňování sankcí doženou k tomu, že se nad sebou hluboce zamyslí a odstoupí od svého jaderného vojenského programu výměnou za to, že dostanou nějakou pomoc a zruší se sankce, je v této chvíli – alespoň tak mi to připadá – naivní,“ uzavírá Milan Slezák.

Svět odsuzuje jaderný test Severní Koreje. Jižní Korea zvyšuje bojovou pohotovost

Číst článek

Milan Slezák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme