Protektorát v Kosovu končí, pravomoci přebírá tamní vláda

Nejmladší stát v Evropě udělal dnes významný krok k tomu, aby se stal skutečně samostatnou zemí. V Kosovu končí úřad Mezinárodního civilního představitele. Do určité míry se tak zmenšuje vliv mezinárodního společenství na správu země, kterou mnozí Srbové stále považují za svou provincii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Kosova Hashim Thaci

Předseda vlády Kosova Hashim Thaci | Foto: European Commission Audiovisual service

Období takzvané dozorované samostatnosti končí a kosovská vláda se ujme svých funkcí v plném rozsahu.

Úkolem úřadu Mezinárodního civilního představitele bylo stabilizovat situaci v Kosovu a dohlížet na implementaci demokratického práva, zejména pokud jde o menšiny. Dnešní uzavření úřadu je ale hlavně symbolickou záležitostí, protože v poslední době už byl jenom jakýmsi poradním sborem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslání úřadu Mezinárodního civilního představitele v Kosovu přiblížil v Ozvěnách dne Martin Dorazín ze zahraniční redakce

Kosovští Srbové tento civilní úřad neuznávali, protože nevznikl z vůle Spojených národů, ale z vůle několika evropských zemí, USA a Turecka, takzvaných přátel Kosova.

Dnešek je tak důležitým krokem k nezávislosti země, ale úplné nezávislosti Kosovo zatím nedosáhlo. Nadále tam zůstává skoro 6000 vojáků KFOR a evropská mise EULEX, v jejímž rámci působí v Kosovu dva tisíce právníků a policistů. Tamní parlament dokonce požádal o její prodloužení.

Kosovo stále nemá svou vlastní armáda a v tamním Ústavním soudu jsou tři mezinárodní soudci. Země není ani diplomaticky uznána všemi členy EU.

Ne všichni Kosované budou dnes oslavovat. Vládu v Prištině neuznává asi 150tisícová srbská menšina, žijící roztroušeně v enklávách a kompaktně v severním cípu Kosova, o jehož odtržení někteří Srbové usilují.

Přestože tamní Srbové úřad Mezinárodního civilního představitele neuznávali, jeho uzavření teď vnímají jako negativní signál. Situace v Kosovu má ke stabilitě ještě hodně daleko, a proto podle nich není čas vhodný pro to, aby mezinárodní představitelé ze země odešli.

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme