Přesun na Václavské náměstí nebo vystoupení Haška. Zahraniční agentury píšou o českých demonstracích

Úterní další pražský protest proti jmenování Marie Benešové (za ANO) ministryní spravedlnosti spojený s požadavky demise premiéra Andreje Babiše (ANO) zaznamenaly zahraniční tiskové agentury. Některé uvádějí, že demonstrace jsou stále početnější, a americká AP píše, že místo dřívějšího Staroměstského náměstí tentokrát organizátoři zvolili pro akci mnohem větší Václavské náměstí.

New York / Hamburk / Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti má v Česku významnou kontrolu nad prokuraturou a protestující jsou znepokojeni, že nová ministryně byla jmenována do funkce krátce po dubnovém obvinění premiéra Andreje Babiše, píše AP.

Babiš odpovídá na výzvu protestujících k televizní debatě: Nevidím důvod reagovat, ať si založí stranu

Číst článek

Upozorňuje, že Benešová jako poslankyně hlasovala proti žádosti policie, aby byl Babiš zbaven poslanecké imunity. Zprávu AP převzala americká média jako The New York Times nebo Washington Post.

Agentura Reuters mimo jiné poukázala na fakt, že i přes protesty neklesají hnutí ANO volební preference. Citovala také jednoho z účastníků demonstrace, podle kterého v Rakousku stačilo méně, aby politici rezignovali. Narážel tak na současnou vládní krizi.

Populistický premiér Babiš čelí podezření ze zpronevěry subvencí Evropské unie a ministryně spravedlnosti Benešová může ovlivňovat činnost prokuratury, napsala německá agentura DPA s odvoláním na tvrzení Babišových kritiků.

Dodává, že Benešová je považována za „důvěrnici“ prezidenta Miloše Zemana, a poznamenává, že na demonstraci byli mimo jiné katolický biskup Václav Malý nebo slavný hokejový brankář Dominik Hašek. Podobně informovala švýcarská agentura SDA.

Rakouská agentura APA upozornila, že jde o čtvrtou demonstraci proti Benešové. Napsala, že účastníci protestu volali po demisi nové ministryně i premiéra a žádali nezávislou justici. Stejně jako další agentury také APA uvádí, že podle organizátorů přišlo na Václavské náměstí 50 000 lidí.

lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme