Kvůli útokům v Atlantě vyšly do ulic tisíce Američanů. Protestovali proti nenávisti vůči Asiatům

V amerických městech se protestovalo proti xenofobii a nenávistnému chování vůči asijským Američanům. Jde o reakci na úterní vraždu osmi lidí, z toho šesti žen asijského původu, v Atlantě a okolí. Zadržený střelec se k činu přiznal s tím, že útočil kvůli své sexuální závislosti. Rasovou motivaci svého činu popřel. Policie vyšetřuje přesný motiv i to, jestli šlo o takzvaný zločin z nenávisti.

Atlanta (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek lidí se shromáždilo v parku Liberty Plaza v centru města. Ke skupině se později za skandování hesel „Zastavte nenávist vůči Asiatům“ a „Takhle vypadá Amerika“ připojily další stovky lidí, které předtím prošly ulicemi Atlanty. Menší se setkání se uskutečnila i na dalších místech po celých Spojených státech.

Policie v souvislosti s úterním útokem zadržela 21letého Roberta Aarona Longa, který nyní čelí obviněním z osminásobné vraždy. Podezřelý vyšetřovatelům řekl, že se potýká se závislostí na sexu a odmítl rasový motiv. Mnozí však čin vnímají jako útok na zástupce asijské komunity ve Spojených státech.

Tuto pozici zastává i zastupitelka a první Američanka s vietnamskými kořeny ve sněmovně státu Georgia Bee Ngyuenová, která v neděli v Atlantě vystoupila. „Je jedno jak to překroutíte, fakta se nemění. Byl to útok na asijskou komunitu,“ uvedla s tím, že pachatel cílil na podniky vedené ženami s asijskými kořeny.

Spojené státy mají historii diskriminace lidí asijského původu. Útoků na ně za poslední rok přibylo i kvůli pandemii covidu, kterou mimo jiné i bývalý americký prezident Donald Trump nazýval čínskou chřipkou nebo kung-flu.

ČTK, jkb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme