Protesty žlutých vest podvacáté. Starosta Bordeaux prohlásil město ‚mrtvou zónou‘

Navzdory nasazení pořádkových sil a zákazům demonstrací na mnoha místech Francie se v sobotu opět shromáždily tisíce stoupenců takzvaného hnutí žlutých vest, aby protestovaly proti politice prezidenta Emmanuela Macrona. V Paříži policisté během dvacáté protestní soboty uzavřeli okolí Champs-Elysées a zkontrolovali na 8000 lidí. K prvním násilnostem došlo v Bordeaux, kde skupina výtržníků rozbila výlohu obchodu, informovala televize BFM-TV.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní pařížský protestní pochod vyšel od nádraží Gare de l´Est na severu metropole a poklidně prošel centrem města až k náměstí Trocadéro nedaleko Eiffelovy věže. Tam dorazily podle odhadů médií necelé dvě tisícovky lidí a po několika hodinách se protestující začali poklidně rozcházet.

‚Hrubé a netaktní‘ výroky prezidenta Macrona na účet zraněné demonstrantky. Seniorce popřál, ať zmoudří

Číst článek

Policie v centru města krátce zadržela na dvě desítky lidí, jimž rozdávala pokuty za účast na nepovolené demonstraci v zakázaném prostoru v okolí Champs-Elysées.

Násilníci v Bordeaux

Na akci zvláště násilných výtržníků se přichystali v Bordeaux, kde protest zpočátku probíhal poklidně. Kolem 15.30 středoevropského času však musely pořádkové síly poprvé zasahovat, když skupina maskovaných mužů zaútočila železnými tyčemi na výlohu jednoho z obchodů.

Starosta Bordeaux vyhlásil město kvůli obavám ze zvláště násilných jedinců „mrtvou zónou“ a obyvatele vyzval, aby raději zůstali doma.

V Avignonu se policie pokusila vyvést několik desítek demonstrantů ze zóny, v níž byly protesty zakázány. Některým z nich vyměřila pokuty ve výši 135 eur (3500 korun) za účast na nepovolené demonstraci.

Dva policisté byli lehce zraněni agresivními účastníky protestu v Montpellieru, kde se podle úřadů sešlo okolo 2000 lidí. Policie kvůli násilnostem zadržela osm lidí.

Protesty proběhly také v Marseille, Rennes, Caen, Rouenu, Štrasburku či Nice. Právě v tomto městě na riviéře policista minulý víkend při zásahu poranil třiasedmdesátiletou aktivistku Geneviéve Legayovou, s níž dnes někteří protestující vyjadřovali solidaritu.

Masivní policejní mobilizace je reakcí na násilnosti z předminulého víkendu, kdy v centru Paříže radikální účastníci protestů ničili výlohy a rabovali obchody. Zákaz demonstrací platí například i v Saint-Etienne, Epinalu či Rouenu.

Lidé oblečení do žlutých vest protestují ve Francii proti vládě a prezidentovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současného kabinetu. Minulou sobotu protestovalo okolo 40 tisíc lidí, včetně pěti tisícovek v Paříži.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme