20 tisíc demonstrujících v Jeruzalémě. Požadují propuštění rukojmích, kritizují premiéra

Desetitisíce lidí v sobotu v Jeruzalémě demonstrovaly za propuštění osob, které při útoku ze 7. října uneslo palestinské hnutí Hamás. Demonstranti, mezi kterými jsou i příbuzní unesených, požadují, aby izraelská vláda vynaložila větší snahu o propuštění rukojmích, informuje agentura Reuters.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Jeruzalémě protestovali o propuštění rukojmích, které unesl Hamás 7. října

Lidé v Jeruzalémě protestovali o propuštění rukojmích, které unesl Hamás 7. října | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Kritizují také izraelského premiéra Benjamia Netanjahua, že dlouho odmítal s příbuznými unesených komunikovat. Premiérova kancelář v sobotu oznámila, že se válečný kabinet setká se zástupci příbuzných.

Do Jeruzaléma dorazil protestní pochod, který v úterý vyšel z Tel Avivu. Ve městě se k němu přidaly další tisíce lidí. Podle agentury Reuters v sobotu demonstrovalo na 20 000 lidí, podle některých izraelských médií bylo účastníků protestu přes 30 000, informace nepochází nezávislého zdroje. K protestujícím se přidal i jeden z vůdců opozice Jair Lapid, který žádá demisi ministerského předsedy.

„Nemůžeme dál čekat, žádáme (vládu), aby jednala nyní, aby zaplatila jakoukoliv cenu, aby dostala rukojmí nazpět,“ řekl agentuře Reuters jeden z demonstrantů, který má mezi unesenými přítelkyni. Podobně se vyjadřovali i další účastníci protestu.

Podle serveru The Times of Israel se mnoho příbuzných unesených cítí opuštěno vládou. Premiéru Netanjahuovi vyčítají, že s nimi nejedná. Server deníku Haarec odpoledne napsal, že premiérova kancelář oznámila setkání mezi válečným kabinetem a zástupci příbuzných, které by se mělo uskutečnit v příštích dnech.

Tento týden média informovala, že Katar zprostředkoval jednání mezi izraelskou vládou a hnutím Hamás o propuštění unesených. Těch je zhruba 240, několik lidí podle Hamásu zemřelo při izraelských úderech a čtyři byli propuštěni, informaci nelze ověřit z nezávislého zdroje.

Podle médií Katar formuloval nabídku, ve které se počítá s propuštěním několika desítek unesených výměnou za několikadenní přestávku v bojích a propuštění části Palestinců vězněných v Izraeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme