‚Zákon a spravedlnost pro všechny.‘ Lidé v Moskvě demonstrovali proti tvrdým zásahům policie

Asi 1 600 Moskvanů přišlo podle policie na nedělní demonstraci na podporu investigativního novináře Ivana Golunova. Organizátoři očekávali až 20 000 lidí. Sám Golunov nepřišel, uvedla agentura Interfax. Účastníci požadovali změnu paragrafu, který tvrdě trestá držení jakéhokoliv množství narkotik a který policie podle médií často zneužívá.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedělní akci, uspořádanou pod heslem Zákon a spravedlnost pro všechny, úřady povolily.

Nedělní akci, uspořádanou pod heslem Zákon a spravedlnost pro všechny, úřady povolily. | Zdroj: Reuters

Golunova, známého odhalováním korupce na moskevské radnici, zadržela policie minulý čtvrtek pod záminkou údajného obchodování s drogami; když se domáhal advokáta, policisté ho údajně zbili.

Dva ruští policejní generálové skončili. Putin je odvolal po propuštění stíhaného novináře Golunova

Číst článek

Policie tvrdí, že narkotika, určená k prodeji, se našla v batohu při domovní prohlídce novinářova bytu. Z devíti fotografií, údajně pořízených při prohlídce, ale osm zachycuje jiný byt.

,Nejsou důkazy

Golunov tvrdí, že drogy, údajně nalezené během domovní prohlídky, podstrčili do jeho bytu sami policisté, aby jej dostali do vězení. Hrozilo mu až 20 let za mřížemi. Případ vyvolal vlnu pobouření, za Golunova se postavili jeho kolegové z nezávislých i státních médií. Ukončení stíhání oznámil v úterý osobně ministr vnitra, který uznal, že proti novináři nejsou důkazy.

Nedělní akci, uspořádanou pod heslem Zákon a spravedlnost pro všechny, úřady povolily, na rozdíl od středečního nepovoleného pochodu, který doprovázelo zadržení několika stovek demonstrantů, včetně opozičního předáka Alexeje Navalného i řady reportérů.

Deník Kommersant odhadl účast na nedělní akci na 500 lidí, policie podle něj započítala mezi demonstranty i všechny přítomné reportéry a náhodné kolemjdoucí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme