Rozbité výlohy a hořící auta. Demonstrace proti bezpečnostnímu zákonu v Paříži vyústila v násilí

Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě v Paříži desítky demonstrantů v kapucích zaútočily na pořádkové síly, ničily výlohy obchodů a zapalovaly auta a zátarasy. Policie proti nim použila slzný plyn. Podle odhadů ministerstva vnitra se dnes asi 90 protestů napříč Francií zúčastnilo přes 50 tisíc demonstrantů, z toho 5000 v Paříži. Policie zatkla na 60 lidí.

Paříž (Aktualizováno: 21:19 5. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Francii vyšli do ulic demonstranti proti návrhu nového bezpečnostního zákona a proti některým brutálním zásahům policie. Protestující se rozhodli přidat k již naplánovaným demonstracím odborů proti nezaměstnanosti a sociální nejistotě. Pochody se uskutečnily ve zhruba 90 francouzských městech, včetně Marseille, Lyonu a Lille. Celková účast přitom podle odhadů ministerstva vnitra činila 52 350, z toho 5000 v hlavním městě.

Sobotní protest v Paříži začal pokojně, po čase ale propukly střety mezi skupinkami demonstrujících a policií. Většina z těchto nespokojenců měla zakrytý obličej a někteří kladivy vytrhávali dlažební kostky. Skupina vandalů vzala útokem banku, před níž zapálila stohy dokumentů. Protest podle policie infiltrovalo zhruba 500 výtržníků, před 17.00 SEČ jich policie zatkla kolem 30.

Demonstranti protestují proti brutálním zákrokům policie a záměru prezidenta Emmanuela Macrona zavést změny v bezpečnostní politice. Návrh bezpečnostního zákona by podle nich omezil občanské svobody. Na transparentech se objevovala hesla: „Francie, země práva policie“ nebo „Stáhněte bezpečnostní zákon“.

Francouzský ministr vnitra Darmanin uvedl, že vandalové ničí republiku. Zároveň na twitteru vyjádřil podporu policejním složkám s tím, že opět museli čelit násilí. Uvedl, že zatčeno bylo 64 lidí. Podle agentury AFP jde o údaj za celou Francii. Osm policistů bylo podle ministra zraněno. Dva příslušníci pořádkových sil byli podle místních médií zraněni v západofrancouzském Nantes. Jeden z nich zápalnou lahví.

‚Zákon do koše‘

Sobotní účast na protestech byla nižší než minulý týden, kdy se do ulic podle údajů ministerstva vydalo na 133 tisíc demonstrantů, včetně 46 tisíc v Paříži. Podstatně menší protesty se proti zákonu uskutečnily i v polovině listopadu.

‚Vítejte na planetě mlčení.‘ Francouzi protestovali proti návrhu zákona, který má ochránit policisty

Číst článek

V pondělí francouzská vláda oznámila, že přepíše nejspornější část zákona. Jedná se o článek 24, který by zakazoval médiím zveřejňovat záběry a fotografie, na nichž by bylo možné identifikovat příslušníky bezpečnostních složek.

Část demonstrujících a aktivistů ale žádá kompletní stažení zákona. Bývalý levicový kandidát na prezidenta Jean-Luc Mélenchon vyzval v Marseille vládu, aby „hodila zákon do koše“.

Účast na demonstrací minulý víkend podnítilo i několik sporných zásahů policie. V pondělí byli obžalováni čtyři policisté, kteří minulý týden brutálně napadli hudebního producenta Michela Zeclera. Pozdvižení také vzbudilo vyklizení uprchlického táboru v Paříži na konci listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme