,Ruce pryč od internetu!‘ Moskvou prošel pochod proti zákonu, jenž omezuje weby s kritikou úřadů

Nejméně 15 lidí v neděli zadržela ruská policie při pochodu za svobodu internetu v centru hlavního města Moskvy. Shromáždění, svolané se souhlasem moskevské radnice, bylo protestem proti připravovanému zákonu, který umožní blokovat bez soudního rozhodnutí webové stránky s nevhodným obsahem, mimo jiné i s „neuctivou“ kritikou státních úřadů.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ruce pryč od internetu! Jsme proti nové železné oponě,“ zněla hesla rezoluce mítinku za svobodu internetu. 

Akce se účastnilo několik tisíc lidí, z nichž mnozí si údajně stěžovali na policejní šikanu. Přesné údaje o počtech demonstrantů se nicméně liší. Podle policie přišlo 6500 lidí, některá ruská média ale píšou až o 15 tisících účastnících. 

Z rezoluce mítinku za svobodu internetu: Ruce pryč od internetu! Jsme proti nové železné oponě! Jediné východisko je náš hněv, naše nenávist k nepřátelům, kterou nesmíme ztratit! Nezapomeneme, neodpustíme! Budeme solidární, pravice i levice! Rusko bude svobodné!
Mítink skončil.

13:33 – 10. 03. 2019

5 22

‚Bezpilotní aparáty‘

Na místě policie 15 lidí zatkla. Podle ruských opozičních médií zatýkání zdůvodnila tím, že někteří demonstranti do průvodu přišli s nafouknutými balónky, které strážci pořádku označili za nepovolené „bezpilotní aparáty“. 

Ruský parlament v minulých dnech schválil ve druhém čtení novelu zákona, který rozšiřuje pravomoci úřadů při postihu údajných falešných a urážlivých informací.

Cenzurní orgán Roskomnadzor má mimo jiné dostat právo zablokovat internetové zdroje, které „ohrožují veřejnou mravnost a šíří neúctu ke státu, státním symbolům a ústavě Ruské federace“ nebo urážejí orgány pověřené výkonem státní moci.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme