Švýcarsko 0:2 Česko

Protestní pochody a rozřezané pneumatiky. Na jihu Evropy se šíří 'turistofobie'

Zatímco na Evropu udeřila vlna veder s názvem Lucifer, v nejpopulárnějších turistických destinacích se nálada dostala na bod mrazu. Místní jsou frustrovaní a Světová organizace cestovního ruchu vyzývá úřady, aby hledaly způsob, jak „turistofobii“ čelit, píše britský deník Guardian.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté na dovolené v Řecku

Turisté na dovolené v Řecku | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

Ohniskem protestů se stalo Španělsko, kam loni přijelo rekordních 75,6 milionu turistů, včetně 17,8 milionu Britů. Napětí už několik let sílí hlavně v Barceloně. Důvodem je nekontrolovaný příliv návštěvníků a dopad služeb, jako je Airbnb, na místní trh s nemovitostmi. Mladí levicoví radikálové v červenci natočili, jak rozřezávají pneumatiky turistického autobusu a bicyklů k pronajmutí.

V Benátkách, které mají 55 tisíc obyvatel a kam ročně přijede 20 milionů turistů, v červenci pochodovaly městem na protest asi dva tisíce místních. Vadí jim rostoucí ceny bydlení a také obří výletní lodě, které znečišťují citlivé životní prostředí historického města. 

Generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu Talíb Rifáí Guardianu řekl, že vzestup negativních nálad vůči zahraničním návštěvníkům je „velice vážná věc, kterou je třeba naléhavě řešit“. Turismus podle něj může být pro uchování charakteru místa, konzervaci památek i místní komunitu blahodárný, ale musí se správně regulovat. 

Světová organizace cestovního ruchu doporučuje řadu ověřených metod, jak usměrňovat davy v oblíbených destinacích – například radit turistům, aby se vydávali i mimo hlavní památky, nabízet jim různorodé aktivity, prodloužit sezonu, a především reagovat na potřeby místních obyvatel. „Řešením není jednoduše příliv turistů zablokovat,“ zdůraznila organizace.

Turisté, jděte domů - nápis na zdi v historickém centru města Oviedo | Foto: Eloy Alonso | Zdroj: Reuters

Například Barcelona letos podle Guardianu vytáhla proti neoficiálním turistickým pronájmům, například přes server Airbnb. Radnice zdvojnásobila počet inspektorů, kteří chodí nemovitosti kontrolovat. Z asi šestnácti tisíc pronajímatelů nemělo přibližně sedm tisíc licenci. 

Analytik Duncan McCann z think tanku New Economics Foundation vidí za nynějším napětím více příčin. Jednak je to vzestup služby Airbnb, dále rostoucí počty turistů vyhledávajících krátké městské „eurovíkendy“, a nakonec i velká popularita obřích výletních lodí.  

Počet turistů se pro Španělsko stává neúnosný. Jděte domů, křičí na návštěvníky tamní mládež

Číst článek

Všichni se hrnou do center měst a zkoumání vzdálenějších míst je nezajímá. K tomu se přidala hrozba terorismu v severní Africe, takže většina lidí zamířila do jižní Evropy. 

„Většina městských center stojí na středověkém půdorysu a má křivolaké těsné uličky. Když se v nich objeví zástupy turistů, snadno vznikne dojem, že města se zmocnili novodobí nájezdníci,“ říká McCann. Tyto pocity se pak mísí s nynější skepsí typickou pro Evropany. Lidé mají dojem, že pro ně vlády nic nedělají, že ekonomika nefunguje a oni jsou vydaní na pospas ekonomicky silnějším turistům.  

„Těch určitě přibylo, ale nejsem si jistý, že během posledních pěti let nastal tak velký nárůst, aby tomu odpovídala nynější vzrušená nálada. Spíše jde opravdu o to, že politici a samosprávy přestaly dbát o lidi. A ti se proto bouří. Pokud se s tím něco neudělá, protesty jen tak nezmizí,“ řekl Guardianu závěrem analytik Duncan McCann.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme