Protestující studenti v Londýně napadli vůz s princem Charlesem

Poslanci britského parlamentu schválili malou většinou kontroverzní návrh vládní koalice na zvýšení školného na univerzitách. V centru Londýna bylo dnes na ulicích po setmění víc rušno než obvykle. Studentské demonstrace, které začaly po poledni, pokračují. Protestující dokonce napadli automobil, ve kterém cestoval korunní princ Charles se svou manželkou Camillou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty studentů v Londýně.

Protesty studentů v Londýně. | Foto: AFP

Incident oznámila agentura AP. Její reportér viděl, jak demonstranti do auta kopou. Vůz pak odjel. Princova kancelář to zatím nekomentovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Londýně sledoval spolupracovník ČRo Milan Kocourek.

„Dnes je den, kdy říkáme ne koaliční vládě, která nemá mandát na ztrojnásobení školného,“ prohlásil, řečník a dodal, že studenti jsou důrazně proti veškerým škrtům v rozpočtu na školství.

Jsou i proti osmdesátiprocentnímu snížení rozpočtu na školu Orientálních a afrických studií, před kterou jsme stáli. Student Alistair Stewart Radiožurnálu za zvuku vrtulníku nad námi, možná policejního, vysvětlil co se mu na vládních návrzích obzvlášť nelíbí.

„Je to naprostá chyba, oni porušují své sliby, a zrazují studenty tím, že uvalují výdaje na ně místo na banky.“ A bylo zcela jasné kdo jsou oni, totiž poslanci a koaliční vláda. Alistair Stewart si na ně trpce stěžoval.

Mezi studenty panovala skvělá nálada – veselí bylo patrné i mezi policisty. „Žádné kdyby žádné ale, žádné škrty ve školství,“ říká tato básnička, kterou studenti vykřikují na politiky už od prvních listopadových demonstrací.

Organizátoři v dopoledních mediálních rozhovorech tvrdili, že Londýn úplně zavřou. Dnešní v pořadí už čtvrtá demonstrace měla být největší. Očekávala se účast na dvacet tisíc studentů. Mnozí doufali, že dnešní protesty se obejdou bez násilností a útoků na policii.

Byly to ale naděje marné. Policie před parlamentem vytvořila kordon a malá menšina extrémistů mezi demonstranty na kordon zaútočila. Někteří dokonce házeli biliardové koule. Policisté zasáhli, na místě bylo i několik jízdních na koních.

Podle informace londýnské ambulanční služby z devatenácté hodiny bylo na zranění ošetřováno devatenáct osob. Ale veškeré protesty nebyly studentům nic platné, jak se ukázalo při oznámení výsledků hlasování v poslanecké sněmovně.

Pro návrhy se vyjádřilo 323 poslanců, 302 bylo proti, vládní většina 21 hlasů. Studentští předáci se už nechali slyšet, že protesty zdaleka nekončí.

Milan Kocourek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme