Tisíce lidí se sešly na další demonstraci v Portlandu, protestují proti rasismu i federálním složkám

Tisíce lidí se v pátek večer místního času sešly v ulicích Portlandu, aby pokračovaly v protestech proti rasismu a přítomnosti federálních agentů. Ve stejný den americký soudce zamítl žádost státu Oregon, v němž Portland leží, o omezení zásahů federálních agentů v oblasti. Federální agenti zde zatýkají lidi při demonstracích, uvedla agentura AP.

Portland Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1f4f0523-0d46-43c3-b_200603-093011_jgr.jpeg

Protesty v nejlidnatějším městě Oregonu trvají už skoro dva měsíce a aktuálně podle médií každým dnem nabírají na síle. (ilustrační foto | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Radiožurnál

Protesty v nejlidnatějším městě Oregonu trvají už skoro dva měsíce a aktuálně podle médií každým dnem nabírají na síle. Původním impulsem byla květnová smrt neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu, nově ale účastníky sjednocuje nesouhlas s přítomností federálních složek. Ty sem před třemi týdny vyslalo ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a jejich působení kritizují i místní politici.

Vlajka s hořící duhou i kápě Ku Klux Klanu. Amazon, Google a Wish odstranily z prodeje xenofobní zboží

Číst článek

Ve 20.00 místního času (5.00 SELČ) se několik stovek lidí v rouškách, a mnozí s přilbou na hlavě, shromáždilo poblíž fontány, která je pravidelným místem setkání protestujících skupin, které odtud pochodují k budově federálního soudu. Ta se stala centrem nepokojů. O necelé dvě hodiny později vyrazili lidé na pochod k soudní budově vybaveni cedulemi s nápisy „Black Lives Matter“ (Na černošských životech záleží) či „Federálové jděte domů“.

Přítomnost federálních agentů

Federální agenti byli posláni do oblasti na základě dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby potlačili nepokoje. Agenti při nočních demonstracích proti rasové nespravedlnosti zatkli desítky lidí. Podle demokratických představitelů Oregonu jejich zásah jen zhoršil dvouměsíční krizi a podle generální prokurátorky státu Ellen Rosenblumové některé lidi odvezli agenti z ulic v neoznačených vozidlech.

Výběr z médií: Vývoj záchranných robotů, rostoucí popularita elektromobilů a úspěch české čtvrti v USA

Číst článek

Prokurátorka podala také žalobu, kterou se snažila zastavit činnost agentů v Oregonu. Soudce Michael Mosman však uvedl, že stát nemůže podat žalobu jménem protestujících. Podle některých právních odborníků by větší šanci na úspěch měla žaloba od osoby, která obviní federální agenty z porušování jejích práv na svobodu slova nebo z neústavních prohlídek a zabavování.

Agenti tento týden v Portlandu zatkli 28 lidí, včetně sedmi při čtvrtečních nočních protestech, kdy proti demonstrantům použili slzný plyn, napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme