Praha, Londýn, Berlín. V ulicích světových metropolí protestovaly tisíce lidí proti rasismu

Tisíce lidí se v sobotu sešly ve velkých evropských městech na demonstracích proti rasismu a policejnímu násilí. Lidé v Londýně, Manchesteru, Berlíně či Hamburku se sešli, aby uctili památku černocha George Floyda, kterého na konci května při zatýkání v USA udusil bělošský policista. Shromáždění v Paříži úřady sice kvůli koronavirové infekci zakázaly, přesto se v centru metropole demonstranti sešli.

Fotogalerie Londýn/Berlín (Aktualizováno: 21:05 6. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odhadů několik stovek převážně mladých lidí protestovalo i na Staroměstském náměstí v Praze. Většinou šlo o cizince - mezi demonstranty byla hodně slyšet angličtina a polština. Organizátoři zdůraznili, že nebudou akceptovat žádné násilí a výtržnosti.

Demonstranti v Praze měli roušky s nápisem „I can't breathe“ (nemohu dýchat) nebo transparenty „Bez spravedlnosti není mír“. Na pořádek dohlíželi policisté. Menší rozruch vyvolala pouze zelená dýmovnice uprostřed Staroměstského náměstí.

Protest proti rasismu v Česku se konal u americké ambasády v Praze | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Klekali si na koleno

Česká metropole nebyla jedinou. V Londýně se navzdory deštivému počasí shromáždily na demonstraci proti rasismu tisíce lidí. Na náměstí u Westminsterského paláce, kde sídlí britský parlament, si demonstranti na znamení protestu klekali na koleno. Skandovali rovněž Floydovo jméno.

V centru britské metropole se lidé sešli navzdory výzvě úřadů, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. V Anglii je nyní povoleno scházet se jen ve skupinách do šesti osob a to za předpokladu, že budou lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy. Vzhledem k počtu účastníků protestu na Parlamentním náměstí nebylo rozestupy možné dodržovat, uvedla agentura AP.

Kromě Londýna se tisíce lidí sešly na demonstracích také v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru. V neděli by se měla uskutečnit další demonstrace před londýnským velvyslanectvím USA.

Tiché demonstrace

Pod názvem Silent Demos (Tiché demonstrace) se protesty konaly také v řadě německých měst. Lidé na ně často přicházeli v černém oblečení.

Organizátoři demonstrace na Alexandrově náměstí v Berlíně nahlásili 1500 účastníků, místní policie ale odhadla skutečnou účast na desetinásobek. Policie protestující podle agentury DPA vyzývala, aby dodržovali rozestupy a zaplnili i ulice, které k náměstí vedou.

Tisíce Američanů vyšly do ulic koronaviru navzdory. ‚Musíme se tomu postavit,‘ říká válečný veterán

Číst článek

V centru Frankfurtu nad Mohanem se shromáždilo 8000 lidí. Podle policie dodržovali hygienická pravidla a měli na obličejích roušky.

Zhruba 14 000 lidí napočítali policisté na demonstraci v Hamburku. Kvůli opatření spojeným s šíření koronaviru přitom byla povolená účast jen 525 lidí. Hamburská radnice před protestem na twitteru napsala, že je na straně demonstrantů. „Rasismus nesmí mít v naší společnosti místo,“ stojí v radničním tweetu.

Největší byla podle policie demonstrace v Mnichově, kde policisté účast odhadli na 25 000 lidí. Radnice přitom povolila demonstraci pod podmínkou, že dorazí jen 200 osob. „Pravidla pro rozestupy se nedodržují,” řekl DPA mluvčí mnichovské policie.

Zákaz v Paříži

V Paříži policie už v pátek zakázala dvě demonstrace, které se měly konat před americkým velvyslanectvím, a v sobotu zakázala i třetí. Za důvod označila nebezpečí šíření koronaviru. Přesto na náměstí Svornosti, v jehož blízkosti sídlí ambasáda USA, přišlo asi tisíc lidí. Protestovali nejen proti smrti George Floyda, ale i Adamy Traorého, který v roce 2016 ve Francii zemřel ve vazbě za ne zcela objasněných okolností.

Demonstrovat proti rasismu a policejnímu násilí přišli lidé také v dalších francouzských městech, mimo jiné v Lyonu, Lille či Rennes.

Před americkým konzulátem několik stovek lidí protestovalo také v Neapoli. Podle agentury AP se ještě dnes demonstrace uskuteční i v dalších italských městech. Zhruba 4000 lidí protestovaly i v rakouském Innsbrucku.

wei, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme