Protesty Číňanů v Sin-ťiangu mají první politickou oběť

Čínské vedení částečně vyslyšelo požadavky demonstrantů v Sin-ťiangu a odvolalo komunistického šéfa metropole této autonomní oblasti Urumči. Hlavní komunistický představitel celého regionu ale ve svém úřadě zůstává, i když i jeho odstoupení protestující požadují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci v ulicích Urumči

vojáci v ulicích Urumči | Zdroj: ČTK

Rozhodnutí Pekingu přesně odpovídá přísloví "vlk se nažral a koza zůstala celá". Nejvyšší vedení země totiž přes palubu hodilo tajemníka Urumči, kde v polovině týdne vypukla nová vlna nepokojů, tentokrát vyvolaná bezprecedentními útoky injekčními stříkačkami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Robert Mikoláš o situaci v Sin-ťiangu

Dnes už bývalý komunistický šéf Urumči, osmapadesátiletý Li Č', ještě ve čtvrtek z policejního vozu vyzýval rozzuřený dav, aby se rozešel.

Jeho odchod má uspokojit veřejnost obviňující oficiální místa, že jim nedokáží zajistit bezpečnost. A uchlácholit ji má i pád dalšího představitele, konkrétně policejního šéfa autonomní oblasti Sin-ťiang.

Vůdce Sin-ťiangu má podporu Pekingu

Protestující Chanové, kteří se v drtivé většině stali terčem útoků s injekčními stříkačkami, však požadovali pád nejmocnějšího politika v Sin-ťiangu. Wang Le-čchüan, který zastává svůj post v už od roku 1994, nicméně ve funkci zůstává. Jde totiž o jednoho z nejmocnějších mužů celé Číny.

Wang Le-čchüan je členem Politbyra, tedy nejvyššího orgánu vládnoucí komunistické strany, rozhodujícího prakticky o chodu Číny. A zároveň je spojencem a chráněncem prezidenta Chu Ťin-taa.

Nic na tom nemění fakt, že jeho pasivitu při řešení nejhorších etnických střetů mezi muslimskými Ujgury a příslušníky většinového etnika Chanů kritizovaly nejen obě znesvářené strany, ale i zahraniční pozorovatelé. Navíc místo zajištění maximální bezpečnosti ve čtvrtích, kde byli zabíjeni civilisté, rozmístil většinu ozbrojených jednotek do finančního centra Urumči, aby ho chránily.

Nutné je brát v potaz i skutečnost, že jen za necelý měsíc, přesně 1. října, bude Čínská lidová republika slavit 60. výročí svého vzniku. A odvolat jednoho z nejvyšších představitelů, k tomu na nátlak veřejnosti, by mohlo být nebezpečným precedentem a také možným příkladem pro další části Číny.

Útoky jehlami pokračují

O klidu v Urumči zatím není možné mluvit, přestože ulice střeží vojáci i policisté a ze vzduchu situaci monitorují vrtulníky. Útoky jehlami totiž pokračují, nyní už jich je více než 530. Naposledy byly pobodány dvě ženy, a i když policisté útočníka ujgurské národnosti zadrželi, Chanové opět vyšli do ulic, byť v mnohem menším počtu než v uplynulých dnech.

Pokračují však i útoky strážců zákona proti novinářům, poté, co policisté zadrželi a sbili tři hongkongské žurnalisty, nově bylo zadrženo pět reportérů.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme