Pákistánci demonstrovali za propuštění vyšetřovatele případu znásilnění. Na vině byla podle něj oběť

V několika pákistánských městech se v sobotu druhým dnem konaly demonstrace proti tomu, jak policie vyšetřuje případ znásilnění ženy u dálnice. Hlavní vyšetřovatel prohlásil, že si za to může oběť sama, protože neměla jet autem v noci a měla zvolit rušnější silnici.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pákistánském Karáčí protestovali lidé proti násilí na ženách.

V pákistánském Karáčí protestovali lidé proti násilí na ženách. | Zdroj: Reuters

Matce dvou dětí pozdě v úterý večer došel na silnici nedaleko Láhauru benzín. Zavolala telefonicky policii a požádala o pomoc. Než ale policisté přijeli, dorazili dva ozbrojení muži, vyvedli ji i děti z auta a ženu znásilnili u silnice.

Soud v Německu odsoudil 9 mužů, kteří předloni znásilnili osmnáctiletou dívku. Usvědčilo je DNA

Číst článek

Policejní inspektor provincie Paňdžáb, kde se incident stal, v sobotu řekl, že policie už s pomocí DNA oba viníky identifikovala a zahájila po nich pátrání.

Účastníci demonstrací ale požadují propuštění hlavního vyšetřovatele přiděleného k případu. Vinu připsal oběti, když řekl, že měla zvolit jinou silnici, necestovat za tmy a ujistit se, že má dost benzinu. Dodal, že nabyl dojmu, že si žena myslí, že je Pákistán pro ženy stejně bezpečný jako třeba Francie, což je země pobytu znásilněné.

Násilí na ženách přibývá

V Islámábádu na sobotní akci přišlo několik set lidí, někteří s francouzskými vlajkami a další s nápisy Pověste násilníky.

V Láhauru byly mezi stovkami účastníků hlavně ženy, další protesty se konaly v Karáčí a Péšávaru.

Ochránci lidských práv poukazují delší dobu na to, že v Pákistánu přibývá násilí spáchaného na ženách. Aktivistky tvrdí, že Pákistán už tak omezuje prostor ženám. „A teď policie říká, že jsme za svou bezpečnost odpovědny my samy,“ řekla Jamna Rehmanová, která byla na demonstraci v Islámábádu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme