Třetí den protestů v Bělorusku: Do ulic vyšly ženy s květinami, policie zatýká novináře

Už třetí den v řadě lidé v běloruském Minsku protestují proti znovuzvolení Alexandra Lukašenka prezidentem. Bělorusko už opustila opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Přesto v ulicích demonstrovaly tisícovky lidí. Policie je rozháněla gumovými střelami a ohlušujícími granáty. Evropská unie zvažuje proti Bělorusku sankce a švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová na pátek svolává mimořádné zasedání šéfů evropské diplomacie.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruské ženy se v Minsku sešly k protestnímu pochodu.

Běloruské ženy se v Minsku sešly k protestnímu pochodu. | Zdroj: Reuters

Asi 200 žen v běloruském hlavním městě Minsku ve středu vytvořilo živý řetěz, aby předvedly solidaritu se zraněnými demonstranty z tří nocí protestů proti výsledku nedělních prezidentských voleb. Policisté mezitím napadají novináře, střílejí a násilně vnikají do obytných budov, aby zatýkali, uvedla agentura AP.

Lukašenkova vyzývatelka Cichanouská je v bezpečí v Litvě. ‚Bylo to velmi těžké rozhodnutí,‘ řekla

Číst článek

„V různých běloruských městech lidé začali vycházet ven s květinami a vytvářet živé řetězy solidarity proti falšování voleb a proti násilí proti demonstrantům. První byla akce žen v bílém oblečení u trhu v Minsku,“ napsala agentura Interfax.

Mladé ženy s květinami se držely za ruce v dlouhé řadě poblíž trhu v centru Minsku. Po chvíli pochodovaly ulicemi města, skandovaly „Hanba!“ na adresu policejní brutality proti účastníkům protestů, při kterých policisté zadrželi nejméně 6000 lidí.

„Stojíme tady v pokojném protestu,“ řekla agentuře AP jedna z účastnic, třiadvacetiletá počítačová specialistka Ksenija Iljaševičová. „Stovky a tisíce Bělorusů vyjadřují solidaritu, aby bojí se (jít demonstrovat). Stojíme tu za všechny,“ dodala.

Podobné akce se konaly i na dalších místech v Minsku a dalších městech. „Ženy po celém Bělorusku vycházejí do ulic s květinami na znamení protestu proti policejní brutalitě,“ napsal zpravodajský server Tut.by.

Ministerstvo vnitra ve středu oznámilo, že v Brestu u hranic s Polskem byl jeden člověk postřelen, když demonstranti zaútočili kovovými tyčemi na policisty. V Minsku policisté zbili několik novinářů z nezávislých běloruských a zahraničních médií. Policisté zabavovali paměťové karty fotoreportérům, včetně fotografa AP, kteří zákrok zaznamenávali.

Jednání o sankcích

Situací v Bělorusku se budou na mimořádné schůzce zabývat také ministři zahraničí Evropské unie. Podle švédské ministryně Ann Lindeové se jednání uskuteční v pátek a hovořit by se mohlo i o sankcích proti Lukašenkově režimu. Polsko v pondělí vyzvalo, aby se o povolební situaci v Bělorusku jednalo dokonce na úrovni premiérů a prezidentů zemí Evropské unie.

Ústřední volební komise v Bělorusku v pondělí oznámila, že prezident Alexandr Lukašenko byl pošesté zvolen hlavou státu a nedělní hlasování vyhrál s 80 procenty hlasů. Nejsilnější opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, která během kampaně shromažďovala davy lidí, frustrovaných autoritářským režimem, získala podle komise jen deset procent hlasů. Tisíce lidí po tři noci demonstrovaly v Minsku a desítkách dalších měst, aby tyto výsledky zpochybnily. Policie proti nim použila obušky, zábleskové granáty, slzný plyn a gumové projektily. Jeden z demonstrantů v Minsku v pondělí zemřel, stovky lidí utrpěly zranění.

bal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme