Protesty Francouzů proti důchodové reformě kazí déšť

Dnešek je ve Francii dnem protestů proti zvýšení hranice odchodu do důchodu, která je dnes šedesát let. Vláda ji chce zvýšit o dva roky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před branou v Elysejského paláce. Paříž

Před branou v Elysejského paláce. Paříž | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Odborové svazy vyhlásily stávku na železnici, ve školách, na poštách a také na letištích.

„Za okamžik má vyrazit několikatisícový průvod a protest má tradičně končit na náměstí Bastily. Důležitá je pro organizátory účast. Podle ní budou odhadovat svoji sílu v boji proti důchodové reformě. Zatím silně prší, což narušilo nejen program tenisového Roland Garros, ale zřejmě to ovlivní i počet účastníků demonstrace,“ hlásil z Paříže zpravodaj českého rozhlasu Jan Pokorný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Hybler hovořil o plánované důchodové reformě ve Francii

Protestující jsou hodně slyšet, ale právě i kvůli počasí zřejmě není účast demonstrantů tolik početná.

„Zatím jsou zde asi dvě až tři tisícovky Francouzů s transparenty vlajkami a dostatečnou zvukovou kulisou,“ pokračoval Pokorný.

Sarkozy kritizoval Mitteranda

Omezení provozu pocítí cestující na železnici. Na některých tratích se snížil počet spojů. Částečně práci zastavily některé pošty a školy.

"Předpokládá se především velká stávka ve školství, v dopravě se chytala stávka mírnější než obvykle, protože nedávno byla zvlášť stávka železničářů, takže dnes se to v dopravě tolik neprojeví. Výrazné stávky se ale předpovídaly i v administrativě, ve státní správě a podobných oblastech. Večer se uvidí, do jaké míry se odborům podařilo zmobilizovat síly," doplnil spolupracovník Českého rozhlasu Martin Hybler.

Podle aktuálních průzkumů až dvě třetiny Francouzů odmítají zvýšit hranici odchodu do důchodu.

"Vlnou zvyšování hranice pro odchod do důchodu se vlády snaží zavděčit ratingovým agenturám. Manévr s důchody je podle mě určený finančnímu trhu a ne vnitřnímu francouzskému životu. Legální věk odchodu do důchodu zase tak moc neznamená. Už před časem se zvyšoval počet odpracovaných let, aby člověk dostal plný důchod na čtyřicet dva let, takže v šedesáti letech má tyto roky odpracováno jen velmi málo lidí," vysvětlil Hybler.

Nicolas Sarkozy | Foto: The Council of the European Union

Atmosféra houstne i ve francouzském parlamentu. Vláda a prezident Sarkozy kritizovali někdejší rozhodnutí prezidenta Mitteranda z roku 1983 snížit důchodový věk na šedeát let, s tím, že kdyby to neudělal, měla by země méně problémů.

Opoziční socialisté Sarkozymu ostře připomínají jeho slib z roku 2007, že hranici odchodu do důchodu nezvýší.

"To jsou běžné polemiky mezi pravicí a levicí. V Mitteradově případě šlo spíše o propagační tah levice, protože to měl v programu. Tehdy ale bylo lidí, kteří měli v šedesáti odpracováno čtyřicet let, mnohem více," dodal spolupracovník.

Francie zažívá den protestů proti důchodové reformě
Ve Francii komplikuje dopravu další stávka na železniciTraktory v Paříži vyjedou do Elysejských políVytrvalí odboráři na francouzských železnicích stávkují už týden

Jan Pokorný, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme