Protesty maďarských novinářů budou pokračovat. Vznikne hnutí Za čisté ruce

Před budovou maďarské televize nadále protestují hladovkáři z maďarských novinářských odborů. Protestující novináři spolu s nedávno vzniklou organizací Solidarita plánují vytvořit hnutí proti současné vládě s názvem Za čisté ruce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balázs Nagy Navarro, hlavní organizátor hladovky

Balázs Nagy Navarro, hlavní organizátor hladovky | Foto: Gregor Martin Papucsek

Hlavní organizátor hladovky, bývalý redaktor televizních novin a šéf odborů televizních tvůrců Balázs Nagy-Navarro informoval Český rozhlas o tom, že na Silvestra večer chystají spolu s dalšími nově vzniklými organizacemi masovou demonstraci před parlamentem, kde vyhlásí hnutí Za čisté ruce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci sleduje přímo na místě spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Organizátoři oslovují lidi přes Facebook a očekávají všechny, kteří se v uplynulých dvaceti letech neposkvrnili, ať už v politice nebo ve veřejném, kulturním a občanském životě. Ranní pokus bezpečnostních složek televize ukončit hladovku dnes nevyšel - kovové zátarasy pomáhali odstranit opoziční politici, před televizí je navíc neustále padesát až sto lidí, kteří s hladovkáři sympatizují.

Novináři začali držet hladovku po uvedení zprávy ve večerních televizních novinách, z níž byl vyretušován bývalý předseda nejvyššího soudu. Rozhořčení bylo až nečekaně velké, protože novinářská obec to označila za projev přímého zasahování do svobody médií, za přikázanou dezinformaci.

Střídavá hladovka

Redaktor televizních novin a jeho kolegyně - oba mimochodem zároveň odborářští funkcionáři - si zvolili tuto formu protestu, aby dosáhli odvolání lidí odpovědných za tuto událost. Šéf zpravodajství byl už skutečně odvolán, ale mezitím došlo k dalším případům, které opět připomínaly cenzuru médií.

Vánoční stromeček hladovkářů | Foto: Gregor Martin Papucsek

Hladovka tak podle protestujících neztratila na své aktuálnosti. Organizátoři se ale Českému rozhlasu svěřili, že nepočítali, že zde budou 20 dní. Nekonečná hladovka není možná, tím spíše, že se u dvou hladovkářů už objevily zdravotní komplikace.

Novináři proto nyní plánují, že protest změní na takzvanou střídavou hladovku, na místě by se střídalo několik lidí, vždy po dvou až třech dnech a nocích. Hladovkáři spí v karavanech, nápoje jim nosí kolegové, obyčejní lidé a sympatizanti.

Jeden z otců této myšlenky, renomovaný televizní novinář z 90. let Zoltán Lovas Českému rozhlasu řekl, že opět bojuje za demokratické poměry. Lovas se proslavil v srpnu 1989, kdy demonstroval v Praze. Když tehdy československá policie zadržela jeho kolegy, zorganizoval sedací stávku a hladovku před československou ambasádou v Budapešti. Protest trval 12 dní.

Gregor Martin Papucsek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme