Protesty na Blízkém východě si vyžádaly už desítky mrtvých, americká média hledají viníky

Krvavé demonstrace, desítky zraněných i mrtvých, a útoky na západní objekty. Tak to vypadá v řadě zemí muslimského světa. Tisíce lidí tu protestují proti americkému filmu Nevinnost Muslimů, který zostuzuje proroka Muhammada. Nepokoje se stupňují od úterý, kdy ozbrojenci v Libyi zabili čtyři americké diplomaty včetně velvyslance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena protestující před americkou ambasádou v Tunisu | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní síly v libanonském Tripolisu střílely na demonstranty, kteří zapálili místní pobočku amerického řetězce rychlého občerstvení. Jeden člověk byl při tom zastřelen. Protest proti filmu zde sklouzl v demonstraci proti papežovi, který zrovna zahájil libanonskou návštěvu.

Tři lidé zemřeli před americkým velvyslanectvím v súdánském Chartúmu a další tři přišli o život při demonstracích v Tunisu. V Chartúmu navíc radikálové vypálili německé velvyslanectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americké reakce na protesty proti filmu Nevinnost muslimů zaznamenall zahraniční zpravodaj ČRo Vít Pohanka

V Jemenu a Egyptě rozhněvané demonstranty zastavila policie pomocí slzného plynu. Při protestech v Íránu, Iráku a na palestinských územích provolávaly davy protiamerická i protiizraelská hesla a pálily vlajky.

Protestuje se také v Indii, Pákistánu, Bangladéši, Indonésii nebo Malajsii.

Americká média mezitím rozplétají případ křesťanských extrémistů, kteří film útočící na muslimy natočili. Egyptský producent žijící v Kalifornii se v obavách o svůj život sám obrátil na úřady se žádostí o pomoc.

„Pachatele útoků na Američany postavíme před spravedlnost!" slibuje prezident Spojených států Barack Obama. Washington vlna násilí způsobená protiislámským filmem přiměla k posílení bezpečnosti diplomatických misí.

„Budeme dál dělat vše proto, abychom chránili Američany pracující v zahraničí. I když to znamená posílení bezpečnosti na našich diplomatických misích," prohlásil Obama.

Mluvil na základně Fort Andrews u Washingtonu. Právě tam dorazily rakve čtyř Američanů, kteří zemřeli při útoku na americký konzulát v Benghází.

Spojené státy už vyslaly speciální protiteroristické jednotky námořní pěchoty do Jemenu a Súdánu. Posilují také vojenskou přítomnost u libyjských břehů.

Břetislav Tureček, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme