Protesty na Blízkém východě si vyžádaly už desítky mrtvých, americká média hledají viníky

Krvavé demonstrace, desítky zraněných i mrtvých, a útoky na západní objekty. Tak to vypadá v řadě zemí muslimského světa. Tisíce lidí tu protestují proti americkému filmu Nevinnost Muslimů, který zostuzuje proroka Muhammada. Nepokoje se stupňují od úterý, kdy ozbrojenci v Libyi zabili čtyři americké diplomaty včetně velvyslance.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena protestující před americkou ambasádou v Tunisu

Žena protestující před americkou ambasádou v Tunisu | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní síly v libanonském Tripolisu střílely na demonstranty, kteří zapálili místní pobočku amerického řetězce rychlého občerstvení. Jeden člověk byl při tom zastřelen. Protest proti filmu zde sklouzl v demonstraci proti papežovi, který zrovna zahájil libanonskou návštěvu.

Tři lidé zemřeli před americkým velvyslanectvím v súdánském Chartúmu a další tři přišli o život při demonstracích v Tunisu. V Chartúmu navíc radikálové vypálili německé velvyslanectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americké reakce na protesty proti filmu Nevinnost muslimů zaznamenall zahraniční zpravodaj ČRo Vít Pohanka

V Jemenu a Egyptě rozhněvané demonstranty zastavila policie pomocí slzného plynu. Při protestech v Íránu, Iráku a na palestinských územích provolávaly davy protiamerická i protiizraelská hesla a pálily vlajky.

Protestuje se také v Indii, Pákistánu, Bangladéši, Indonésii nebo Malajsii.

Americká média mezitím rozplétají případ křesťanských extrémistů, kteří film útočící na muslimy natočili. Egyptský producent žijící v Kalifornii se v obavách o svůj život sám obrátil na úřady se žádostí o pomoc.

„Pachatele útoků na Američany postavíme před spravedlnost!" slibuje prezident Spojených států Barack Obama. Washington vlna násilí způsobená protiislámským filmem přiměla k posílení bezpečnosti diplomatických misí.

„Budeme dál dělat vše proto, abychom chránili Američany pracující v zahraničí. I když to znamená posílení bezpečnosti na našich diplomatických misích," prohlásil Obama.

Mluvil na základně Fort Andrews u Washingtonu. Právě tam dorazily rakve čtyř Američanů, kteří zemřeli při útoku na americký konzulát v Benghází.

Spojené státy už vyslaly speciální protiteroristické jednotky námořní pěchoty do Jemenu a Súdánu. Posilují také vojenskou přítomnost u libyjských břehů.

Břetislav Tureček, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme