Protesty na Wall Street nabírají na intenzitě, přidaly se i odbory

Demonstrace v americkém New Yorku sílí. Protest s názvem Okupujte Wall Street nabírá na své intenzitě i díky tomu, že se k němu přidávají některé odborové organizace. Zatím největšího pochodu proti sociální nerovnosti a nezodpovědnosti finančních firem se zúčastnilo na 5 tisíc lidí. Protesty se také rozšířily do dalších měst, například San Francisca.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující s transparentem na demonstraci Occupy Wall Street

Protestující s transparentem na demonstraci Occupy Wall Street | Zdroj: Reuters

Protesty začaly 17. září, kdy se několik desítek lidí pokusilo na Wall Street založit stanový tábor.

Hnutí nemá ale konkrétní program. Protestuje se proti kolabujícím hypotékám, korporační hamižnosti, otevírajícím se nůžkám mezi chudými a bohatými, záchranným balíčkům bankám, globálnímu oteplování a týrání zvířat. Demonstranti nešetří ani vládu, která za cenu obrovského zadlužení pomohla finančním institucím před bankrotem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem prostestů na Wall Street přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v USA Dušan Neumann

Se vstupem odborů se ale z demonstrací stává celoamerická záležitost, protože odbory vnášejí do protestů organizační řád.

Na protesty už reagují i politici, především 4 významní demokratičtí kongresmani. Nejznámější je John Larson, který vyjádřil protestujícím podporu. "Tichá většina již není tichou většinou, je hlasem každodeního existenčního zápasu. Ač nesouhlasím se všemi jejich akcemi, aplauduji jejich vytrvalosti, že stojí za tím, čemu věří."

Americký prezident Barack Obama řekl, že protestující v New Yorku a dalších městech vyjadřují široce zakořeněnou frustraci z fungování amerického finančního systému.

Jinak ale Bílý dům mlčí. V prezidentské kampani Obamy byly totiž největším korporačním dárcem právě firmy z Wall Streetu. Tehdy se ve Spojených státech říkalo, že Obama udělal z Lehman Brothers pátou část vlády.

Protestuje se i v dalších amerických městech, kde jsou velké univerzity, například v San Franciscu. Nikde se ale nesešlo více jak 500 lidí.

Dušan Neumann, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme