Stovky zadržených protestujících a vypnutý internet. Zatčení pákistánského expremiéra vyvolalo nepokoje

Pákistánská policie zadržela téměř tisícovku stoupenců expremiéra Imrana Chána při demonstracích, které vypukly v provincii Paňdžáb po Chánově úterním zadržení. Demonstranti podle policie v provincii zapálili více než 25 policejních vozidel a vydrancovali přes 14 vládních budov. Při střetech utrpělo zranění přes 130 policistů, oznámily ve středu podle agentury Reuters bezpečnostní složky.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v pákistánském městě Pešavár proti zatčení bývalého premiéra Imrana Chána

Protesty proti zatčení bývalého premiéra Imrana Chána v pákistánském městě Pešavár | Foto: Fayaz Aziz | Zdroj: Reuters

Ve středu má být Chán předveden před soud v případu korupce. Jeho přívrženci uvedli, že na středu plánují pochod do metropole Islámábádu, což vyvolává obavy z nových násilností. V zemi dál nefungují mobilní internetové služby, které úřady v úterý zablokovaly na příkaz ministerstva vnitra.

Chán byl v úterý zadržen za dramatických okolností, když přijel do Islámábádu na soudní jednání. Zatčení opozičního vůdce vyvolalo rozsáhlé protesty na řadě míst v zemi.

V Chánově domovském městě Láhaur v provincii Paňdžáb a ve městě Rávalpindí demonstranti zaútočili na vojenské objekty a střetli se s policií. Úterní demonstrace si vyžádaly nejméně dva mrtvé a desítky zraněných, uvedl zpravodajský server BBC News.

V největším pákistánském městě Karáčí protestní akce pokračovaly i přes noc, o čemž svědčí množství ohořelých aut, napsal server BBC News. Vůdci Chánova Hnutí za spravedlnost vyzvali občany, aby pokračovali v protestech, ale nesnažili se „brát spravedlnost do svých rukou“.

Stíhán i ve Velké Británii

Policie podle agentury AP uvedla, že Chán bude ve středu předveden před soud, který rozhodne o jeho dalším setrvání ve vazbě. Soudní stání se z bezpečnostních důvodů bude konat v policejním objektu, kde je politik zadržován.

Pákistánský parlament vyslovil nedůvěru Chánovi a odvolal ho. Je to poprvé v historii země, co se tak stalo

Číst článek

Pákistánský ministr vnitra Rana Sanaulláh k expremiérovu případu v úterý řekl, že Chán a jeho manželka dostali rozsáhlé pozemky a nemovitost v hodnotě sedmi miliard pákistánských rupií (zhruba půl miliardy korun) od jednoho realitního magnáta, kterého protežovali a který rovněž čelí obvinění britských úřadů z praní špinavých peněz.

Bývalý hvězdný hráč kriketu Chán o premiérskou funkci přišel po čtyřech letech loni v dubnu poté, co jeho vládě parlament po několikaleté stagnaci ekonomiky vyslovil nedůvěru.

Od té doby pořádá Chán protesty a požaduje předčasné volby. To ale současná vláda vedená Šahbázem Šarífem odmítla s tím, že hlasování se uskuteční v řádném termínu později v letošním roce.

Po svém odchodu z funkce čelí nyní 70letý Chán stíhání ve zhruba stovce záležitostí. Policie se jej několikrát snažila zatknout již letos březnu, čemuž Chánovi příznivci při střetech s bezpečnostními složkami zabránili.

ČTK, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme