Protesty Palestinců mají nejméně dvě oběti. Bouří se proti Trumpovu uznání Jeruzaléma hlavním městem

Protesty nedaleko pásma Gazy. | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

Nejméně dva lidé zemřeli a několik desítek je zraněných po střetech mezi izraelskými bezpečnostními složkami a Palestinci. K nepokojům vyzvaly palestinské politické frakce. Reagují tak na americké uznání Jeruzaléma jako izraelského hlavního města a záměr přestěhovat tam americkou ambasádu.

Ramalláh (Palestina) (Aktualizováno: 16:24 8. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiamerické protesty na Blízkém východě mají dvě oběti. První z nich je muž, kterého izraelští vojáci zastřelili poblíž hranice s Pásmem Gazy. Informovalo o tom palestinské ministerstvo zdravotnictví. Podle agentury AFP byl následně zabit ještě jeden Palestinec, zatím ale nejsou známy další informace o jeho úmrtí.

V protestech už také podle Červeného půlměsíce bylo zraněno více než 90 lidí. Některé zasáhly gumové projektily, další se nadýchali slzného plynu. Protesty vyvolalo středeční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Na Jeruzalém si ale dlouhodobě dělají nároky také Palestinci. K situaci se ještě v pátek sejde Rada bezpečnosti OSN.

Zapojení lidí z muslimských zemí

Nejvíce raněných je hlášeno z palestinských měst Hebron, Betlém, Kalkílija, Kfar Kaddúm a Džajjús. Izraelci zasahovali proti Palestincům házejícím na ně kamení. U Damašské brány v Jeruzalému bylo několik demonstrantů zatčeno.

K demonstracím se připojili lidé v mnoha muslimských zemí. Velký protest s účastí asi 3000 osob se konal v evropské části Istanbulu. Turci ale přišli demonstrovat i v Ankaře a Izmiru.

Až 5000 lidí se shromáždilo u uprchlického tábora pro Palestince v Libanonu. Egyptská televize vysílala záběry z demonstrace u káhirské mešity Al-Azhar. Demonstraci, na niž přišly v pákistánské metropoli Islámábádu stovky lidí, svolaly islamistické skupiny. Pálily se Trumpovy podobizny a podobné akce se konaly i v Karáčí a Láhauru.

Ke shromážděným hovořili islamisté, kteří vyzývali muslimské země k přerušení vztahů s USA, což má Trumpa donutit, aby své rozhodnutí odvolal. Pákistánské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že Trump mění "právní a historický" status Jeruzaléma.

Muslimové protestovali také v indické části Kašmíru a tamní úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení v části Šrínagaru.

'Vlastní uspokojení nebo odvrácení pozornosti.' Američtí velvyslanci v Izraeli nesouhlasí s Trumpem

Číst článek

K útokům na americké cíle a také na spojence USA vyzvala teroristická organizace Al-Káida. Na své webové stránce nabádá ke svaté válce a Spojené státy označuje za „moderního faraona" utlačujícího muslimy. „Nejjistější a nejrychlejší způsob konfrontace s faraonem naší doby - Amerikou - je vést džihád ve jménu Alláha a útočit na zájmy USA a jejich sionistických a křižáckých spojenců všude na světě," uvádí se v prohlášení skupiny.

dbr, Zdeněk Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme