Protesty proti důchodové reformě paralyzují Francii

Protesty ve Francii, které pokračují již týden, se na mnoha místech vymykají demonstrantům z rukou. Vláda je ale neústupná. Prezident Sarkozy prohlásil na adresu výtržníků, kteří například v Lyonu ničí auta a veřejný majetek, že kriminálníci nebudou mít nikdy ve Francii poslední slovo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti důchodové reformě se ve Francii stupňují | Foto: ČTK/AP

Nicolas Sarkozy se také pozastavil nad účastí mladých lidí na demonstracích. Jen v Paříži jich dnes bylo v ulicích na 15 000. Podle hlavy státu se každý druhý z nich dožije 100 let, a tak je jejich boj proti reformě těžko pochopitelný. Narážel tak na stále se zvyšující průměrnou délku života ve Francii a i z toho plynoucí deficit na důchodovém účtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fancie - Pokorný.mp3

Miliony lidí vyhnal do ulic záměr posílat Francouze do důchodu o dva roky později, tedy až v 62 letech. Mezi protestujícími je i řada těch, kteří půjdou do penze až třeba za 40 let.

Prezident Nicolas Sarkozy vyzývá ke klidu. Umírnění odboráři se zase bojí, že by násilí mohlo nahlodat silnou podporu odborů u veřejnosti.

Benzín je, ale ne všude

Přestože z většiny skladů pohonných hmot už proudí palivo, je stále téměř jedna čtvrtina čerpacích stanic bez benzínu a nafty.

Ve Francii začínají zítra podzimní prázdniny. Jak plyne z různých anket, mnozí Francouzi mění své původní plány a nejedou na dovolenou kvůli obavám právě z nedostatku pohonných hmot.

Vláda se snaží v Senátu urychlit debatu a přejít k hlasování o reformě.

Senát ale nemá žádné lhůty na projednávání zákonů. Důchodové reformě se věnuje už třetí týden. Vláda by už ráda, aby se hlasovalo a dnes se rozhodla využít možnosti hlasovat o všech pozměňovacích návrzích jako o celku. Levicová opozice předložila přes pět set pozměňovacích návrhů, evidentně se záměrem prodloužit proceduru v Senátu na maximum.

Odbory dnes vyzvaly k dalším protestům na 28. října a na 6. listopadu.

Jan Pokorný, Jan Piroch, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme