Protesty proti důchodové reformě ve Francii nekončí

Francii dnes čekají znovu demonstrace a stávky proti důchodové reformě. Definitivně ji sice už schválil parlament, ale odbory a levicová opozice se nechtějí jen tak vzdát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie. Demonstrace proti důchodové reformě. | Zdroj: ČTK

Omezený provoz je na železnici, komplikace panují na letištích. Odbory také vyzývají k blokádám přístavů a dalších strategických míst.

Ve Francii jsou stále školní prázdniny, ale i studenti se chystají do ulic. Síla protestů bude dnes klíčová zejména pro odborové svazy, které podle toho zvolí další taktiku.

Vláda poukazuje na škody, které utrpělo hospodářství Francie při stávkách a blokádách, které země nezažila 15 let. Levice a odbory trvají na tom, že reforma je nespravedlivá a zřejmě skončí u Ústavní rady, která posoudí její soulad s Ústavou.

Zákon má definitivně vstoupit v platnost v polovině listopadu. Pak začnou změny, podle nichž Francouzi postupně do roku 2018 půjdou do penze o dva roky později.

Jan Pokorný, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme