Protesty proti maďarskému premiérovi trvají

V Maďarsku pokračovaly demonstrace za rezignaci premiéra Ference Gyurcsánye. Asi 2500 lidí se v noci sešlo před budovou parlamentu v maďarské metropoli. Na Kossuthově náměstí postavili protestující asi dvě desítky stanů. Demonstranti jsou podle agentury AFP připraveni vytrvat tak dlouho, dokud premiér neodstoupí ze své funkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Budapešti | Zdroj: ČTK

K demisi vyzval ministerského předsedu také bývalý maďarský prezident Ferenc Mádl, který před dvěma lety navrhoval parlamentu vyslovit Ferenci Gyurcsányovi důvěru jako novému premiérovi. "Jsou chvíle, kdy politik udělá pro vlast nejvíce tím, že odejde. A o to vás žádám," uvedl Mádl v otevřeném dopise.

Už více než týden odolává Gyurcsány tlaku opozice a demonstrantů. Nepokoje rozpoutalo zveřejnění nahrávky premiérova květnového projevu, kde přiznal, že vláda před volbami lhala o skutečném stavu země. Projev Gyurcsány vysvětluje tím, že chtěl zburcovat stranu k nezbytným reformám, ke kterým se vůdci země od pádu komunismu nedokázali odhodlat. Odstoupit nemíní, naopak je odhodlán vytrvat v zavádění úsporných reforem.

Milan Kopp, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme