Protivládní protesty ve Venezuele pokračují. Během 50 dní nepokojů zemřelo 46 lidí

Protivládní demonstrace ve Venezuele trvají už 50 dní, zemřelo při nich nejméně 46 lidí. V sobotu do ulic na protest proti vládě prezidenta Nicolase Madura vyšly stovky tisíc lidí, informuje agentura Reuters. Demonstrantům se nelíbí ekonomická situace v zemi a kroky Madurova kabinetu, kterými blokuje opoziční vládu. Viní ho také z nedostatku potravin, léků i porušování lidských práv.

Obrazem Caracas (Aktualizováno: 10:27 21. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující požadují předčasné volby, uvolnění hranic pro zahraniční pomoc a také propuštění zadržených aktivistů.

Kvůli protestům v hlavním městě Caracas armáda uzavřela vstup do centra a zablokovala nejméně deset stanic metra.

„Další diktaturu ve Venezuele už nechceme" stálo na transparentech v hlavním městě. Podle svědků agentury Reuters pak k násilnostem došlo třeba ve městě San Cristóbal, kde maskovaní mladíci házeli kameny a dva protestující u sebe měli mačety.

„Nechceme další mrtvé. Chceme mzdy, které za něco stojí, a léky. Tahle vláda investuje víc do nábojů a zbraní než do jídla a vzdělání v téhle zemi," řekl 33letý právník Maria Diaz, který se k protestům v San Cristóbal přidal.

Politická moc, ekonomická krize

Inflace ve Venezuele dosáhla v minulém roce 800 procent, zemi se také o více než 18 procent propadlo HDP. Na vině je především nízká cena ropy, kterou země vyváží.

Demonstranti tvrdí, že se vláda snaží za každou cenu udržet moc i přes ekonomickou krizi v zemi. Přes 2600 protestujících bylo napříč Venezuelou už zatčeno a více než třetina zůstává podle obhájců lidských práv v detenci.

Venezuelská vláda, která tvrdí, že se demonstranti pokouší o převrat, uspořádala svůj pochod v Caracasu. Tisíce lidí oblečených do červené barvy zpívaly a tančily v ulicích. Politici se pak často objevují ve státní televizi spolu s fotografiemi zničených obchodů a zablokovaných silnic, z čehož viní opozici.

Tlak na Venezuelu

Spojené státy ve čtvrtek uvalily na osm představitelů venezuelského nejvyššího soudu sankce. Viní je ze zneužívání moci a narušování demokracie v zemi.

Cílem sankcí je vyvinout tlak na vládu venezuelského prezidenta Madura kvůli obavám z nepřiměřených zákroků proti jeho odpůrcům a jeho snaze upevnit svou moc v zemi, píše agentura Reuters.

„Uvalením těchto cílených sankcí Spojené státy podporují venezuelský lid v jeho snaze o ochranu a zlepšení demokracie v zemi," řekl americký ministr financí Steven Mnuchin.

haf, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme