Protesty proti sociální nerovnosti skončily v New Yorku zatýkáním

Newyorská policie pozatýkala stovky demonstrantů, kteří se zapojili do dlouhodobé protestní akce na Wall Street, zaměřené proti sociální nerovnosti a vysoké nezaměstnanosti. Většina z nich už je z vazby venku, dostali ale předvolání k soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na newyorské Wall Street

Demonstranti na newyorské Wall Street | Zdroj: ČTK

Zhruba 1500 lidí vyrazilo na nepovolený pochod přes Brooklynský most a na několik hodin zablokovalo dopravu.

Po výzvách policie jich zhruba polovina odešla po cestě pro pěší, zbylí překáželi v jízdních pruzích, dokud je policie v poutech neodvedla.

Někteří z demonstrantů tvrdí, že je policie napadla, když se pro velký počet nemohli vejít na dřevěný chodník pro pěší na Brooklynském mostě, a vydali se po silnici pro motorová vozidla. V některých případech jim prý policisté dokonce umožnili, aby po silnici šli, nechali je ujít do třetiny délky mostu a teprve potom je začali zatýkat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech v New Yorku informoval ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj v USA Vít Pohanka

Podle mluvčí policie ale demonstranti zablokovali na některých místech svévolně provoz, a proto je strážci zákona zadrželi. Většina dostala pokutu za přestupek výtržnictví. Nejsou informace, že by byl někdo zraněný.

Lidé se na Wall Street, která symbolizuje finanční svět, scházejí už dva týdny. „V našem hospodářství, v naší společnosti se teď děje něco nespravedlivého,“ postěžoval si stanici NBC jeden z demonstrantů.

Podobné protesty vyjadřující solidaritu s demonstrujícími v New Yorku se konaly i jinde ve Spojených státech – v Bostonu, Dallasu nebo Los Angeles. Amatérské záběry z pochodu se rozšiřují přes internet i do médií, přesto ale akce nijak masový ohlas nemá.

Ozvěny protestů v New Yorku v listu The Wall Street Journal | Foto: Klára Chlupatá

Protestující v New Yorku podpořily i některé celebrity, které aktivně a dlouhodobě vystupují proti "zlořádům" v USA. Objevil se známý režisér Michael Moore, autor snímků jako Bowling for Columbine, Sicko nebo Fahrenheit 9/11. Demonstranty podpořila i herečka Susan Sarandon, která se často účastní levicových protestů.

Jitka Malá, Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme