Protesty radikálů prověřují vládu nového brazilského prezidenta

Brazílie má novou hlavu státu – a to bez voleb. Zemi povede dosavadní úřadující prezident Michel Temer, který byl od roku 2011 viceprezidentem. Brazilský senát totiž rozhodl o sesazení Dilmy Rousseffové z nejvyšší funkce. Rozhodnutí bylo přijato nejen zpěvem a oslavami. Jestli protesty radikálních příznivců Strany pracujících Dilmy Rousseffové nepřerostou v masovější demonstrace, bude záležet na příštích krocích nové vlády Michela Temera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský viceprezident Michel Temer, který se ujal funkce hlavy státu po odvolání Dilmy Rousseffové | Foto: Reuters

Jakmile se objevil výsledek na světelné tabuli, odpůrci Dilmy Rousseffové a jejího setrvání ve funkci začali zpívat a slavit.

Pro jich nakonec bylo 61, pohodlně víc než potřebná dvoutřetinová většina. A slavili i běžní Brazilci, kteří nemohli levicové političce přijít na jméno.

V bohatší čtvrti jejího rodného Belo Horizonte začala troubit auta, střílet dělbuchy. Z jednoho okna byla slyšet hymna a hned pak paní domu vyvěsila vlajku a vítězně zvedala nad hlavu zaťaté pěsti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brazílie impeachment a nový prezident

Většina země ale přijala zprávu už daleko klidněji než při různých okamžicích impeachmentu v uplynulém tři čtvrtě roce.

„Nejistota skončila. Je čas sjednotit zemi a povýšit národní zájmy nad zájmy jednotlivých skupin,“ řekl odpoledne Michel Temer, nový prezident, v proslovu k Brazilcům. Jenže ne všichni se zatím chtějí sjednocovat.

Dilma Rousseffová byla zatím jedinou ženou v nejvyšší funkci v Brazílii – a zatím jedinou hlavou státu, kterou zákonodárci zbavili úřadu.

V Sao Paulu použila policie proti protestujícím na podporu Dilmy Rousseffové vodní děla i slzný plyn. Byly mezi nimi i skupiny maskovaných protestujících.

To jsou ale radikální příznivci Dilmy Rousseffové a její Strany pracujících. Exprezidentka ztratila zbytky popularity.

Brazilská prezidentka Dilma Rouseffová | Foto: Reuters

O nic lépe na tom ale není Michel Temer, který s ní kandidoval na viceprezidenta už v roce 2010. Teď sice má podporu podnikatelů, ale ani on to nebude mít v parlamentu lehké, i když priority mu těžko někdo může vytknout.

„Mým závazkem je obnovit sílu našeho hospodářství a navést Brazílii zpátky na správnou cestu. Pilíři naší vlády budou: efektivní vládnutí, obnovení ekonomického růstu a tvorba pracovních míst, právní jistota, rozšíření sociálních programů a uklidnění celé země.“

Jestli si nevzal příliš mnoho úkolů najednou, ukážou už následující dny a kroky jeho vlády.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme