Ve Spojených státech pokračuje vlna protestů. Policisté znovu hlásí střety s demonstranty

Napříč Spojenými státy v neděli pokračovala vlna protestů proti policejní brutalitě, kterou spustila smrt černocha George Floyda při policejním zásahu. Manifestace se konaly ve městech na východním i západním pobřeží USA a z některých míst jsou opět hlášeny střety policie s demonstranty, rabování a zapalování aut. Úřady se po sobotě obávaly další násilné noci, agentura AP nicméně nejnovější demonstrace hodnotila jako převážně pokojné.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti 29. května protestují ve Washingtonu proti smrti George Floyda v Minneapolisu

Napříč Spojenými státy v neděli pokračovala vlna protestů proti policejní brutalitě. | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Protesty trvají už skoro týden a zachvátily nejen metropole amerických států, ale i menší města. Začaly v Minneapolisu, kde Floyd v pondělí zemřel poté, co mu bělošský policista při zatýkání několik minut klečel na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

4:29

Bílý dům se kvůli protestům ponořil do tmy, ale za plotem plály ohně a bouřil nespokojený dav

Číst článek

Demonstrace o víkendu provázely výtržnosti a násilnosti, přičemž terčem policie se na mnoha místech stali také novináři. Podle televize CNN v neděli téměř ve 40 městech USA platil noční zákaz vycházení. Úřady v reakci na eskalaci situace přijímaly i další opatření a státy Arizona, Texas a Virginie vyhlásily nouzové stavy. Více než desítka států kvůli obnovení pořádku aktivovala své národní gardy.

Střety policie s demonstranty byly odpoledne hlášeny z města Santa Monica v Kalifornii, kde byla shromáždění zakázána od 16.00, 01.00 středoevropského letního času. Stejně jako v nedalekém městě Long Beach tam podle médií protesty provázelo rabování, policie se lidi snažila rozehnat mimo jiné gumovými projektily. V centru Los Angeles najelo policejní auto do několika protestujících na ulici a dva z nich shodilo na zem. Oba se však následně zvedli a odběhli na chodník.

Podobný scénář nastal v podvečer také ve Filadelfii, kde bylo v neděli kvůli výtržnostem zatčeno nejméně deset lidí. S příchodem večera policie rozháněla manifestace i v texaském Austinu, v Atlantě, v San Diegu i v metropoli Washingtonu nedaleko Bílého domu.

Od Floydovy smrti v USA pozatýkali při protestech 4100 lidí. Zadržet měli i dceru starosty New Yorku

Číst článek

Najetí do davu

Obzvláště dramatické okamžiky přinesla demonstrace na uzavřené dálnici vedoucí skrze Minneapolis. Do davu pokojně manifestujících lidí tam vjela cisterna, podle místních úřadů jí ale všichni účastníci protestu stačili uhnout z cesty. Policie označila počínání řidiče, který skončil ve vazbě, za „velmi znepokojivé“. Poté, co zastavil své vozidlo uprostřed shromáždění, jej několik lidí napadlo a způsobilo mu lehká zranění.

Minnesotský guvernér Tim Walz řekl, že řidič do davu najel zřejmě neúmyslně a že byl frustrován uzavřenou dálnicí. Řidič policii řekl, že zastavil, když viděl dav, a že se ho většina demonstrantů snažila chránit před těmi, kteří ho chtěli lynčovat. Walz chování muže označil za hloupé a řekl, že je štěstí, že nikoho nezabil.

Ve městě Indianapolis podle médií zemřeli přes víkend kvůli násilnostem dva lidé, již dříve přitom oběti nepokojů hlásil také Detroit a Minneapolis. Na řadě míst se střetávají pokojní protestující s radikály, kteří zapalují a rabují budovy. Někteří demonstranti vyzývají svoje spoluobčany, aby násilnostmi a loupežemi nepodrývali společné volání po ukončení policejní rasisticky motivované brutality.

VIDEO: V Minneapolis najel kamion mezi pochodující demonstranty. Řidič nikoho nezranil

Číst článek

Zakladatel hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) ve státu Utah Lex Scott sice odsoudil rabování a plenění, nicméně řekl, že by lidé neměli litovat zničených materiálních věcí stejně jako nespravedlivého úmrtí člověka. „Možná příště, až se bělošský policista rozhodne zmáčknout spoušť, představí si města v plamenech,“ řekl aktivista.

Násilných incidentů přinesly poslední dny nespočet a například v Atlantě už byli kvůli nepřiměřenému zásahu na demonstraci propuštěni dva policisté. Stejný osud potkal Dereka Chauvina, po jehož zásahu zahynul George Floyd, bývalý strážník byl navíc v pátek zatčen a obviněn z vraždy. Demonstranti požadují, aby byli stíháni i tři jeho někdejší kolegové, kteří byli u zatýkání Floyda rovněž přítomni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme